Osmangazi Üniversitesi Rektörü Tekin: "Mesnetsiz iddiaları atanlar açık isimlerini ortaya koymaktan çekinen korkak insanlardır"

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Tekin: "Mesnetsiz iddiaları atanlar açık isimlerini ortaya koymaktan çekinen korkak insanlardır"

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, ihbarı kimin yaptığı konusunda bir bilgisinin olmadığını, ancak göreve geldiğinden bu yana hakkında bir çok dedikoduların ortaya atıldığını söyledi.

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Tekin:

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, ihbarı kimin yaptığı konusunda bir bilgisinin olmadığını, ancak göreve geldiğinden bu yana hakkında bir çok dedikoduların ortaya atıldığını söyledi. Tekin, "Bunlar açık isimlerini ortaya koymaktan çekinen korkak insanlardır. Bunu yapanlar tespit edilince gerekenler yapılacaktır. Türkiye'de dürüst ve namuslu iş yapan insanların önüne engeller çıkarılmaması gerekir" dedi.

Evli olmadığı halde eşinin kara çarşaflı olduğu yönünde Cumhurbaşkanı Gül'e hakkında bilgi notu gönderilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, bir basın toplantısı düzenleyerek, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

YÖK kanununun bu kadar açık olmasına rağmen hakkında spekülasyonlar yapılmasının üzücü olduğunu belirten Prof. Dr. Tekin, "Burdaki iddialar son derece mesnetsizdir. Devletin yüce makamlarını gerçek dışı iddialarla meşgul etmek saygıyla, genel ahlakla bağdaşmaz. Bunu kamuoyunun taktirine bırakıyorum" dedi.

Görevi geldiğinden bu yana hakkında asılsız mesnetlerin sürekli piyasaya sürüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Tekin, "Ancak, şunu da üzelerek ifade edeyim ki, bu göreve atanmamdan bu güne kadar yaklaşık iki ay süre geçti. Bu süreçte, sağda, solda birtakım iddialar, gerçek dışı isnatlarla karşılaşıyorum. Bu fevkalede üzüntü verici bir şey. Bu ülkeye 40 yıl hizmet etmiş bir kamu görevlisi olarak tarafıma haksızlık edildiğine inanıyorum." diye konuştu.

Kendisi hakkında Cumhurbaşkanlığına gönderilen raporun kimler tarafından hazırlanıp iletildiğini bilmediğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, şöyle konuştu: "Hiç bir kimseye bir suçlamada bulunamam. Böyle bir ahlak dışı davranışı kimin ve hangi amaçla yaptığını bilemezsiniz. Osmangazi Üniversitesi son derece uygar bir ortamdır. Rektörlük seçimlerinde bile adaylar arasında birbirimize olumsuz bir söz dahi söylemedik. Bu gün de sarf etmem. Şahsımızla ilgili zaman zaman birtakım şeyler ortaya çıkıyor. Bizim her zaman alnımız açıktır. Biz daima ülkemize, milletimize açıklık ve dürüstlükle hizmet etme gayreti içinde olduk. Elimizden geldiğince hizmet etmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar kimseyle kırgınlığımız dargınlığımız olmadı. O bakımdan kimin yaptığını bilmem zor. Ama bu tür davranışları yapanların kamuyonun taktirine sunuyorum. Bu davranışlar onaylanamaz. Bu davaranışları yapanların tespit edilmesi halinde gereken yapılır. Ancak bu insanlar ne yazık ki açık isimlerini ortaya koymaktan çekinen korkak insanlardır. "

Prof.Dr. Tekin, hakkında asılsız ihbarlar yapanların bulunması halinde haklarında bir işlem yapılması için girişimde bulunmayacağını vurguladı.

Türkiye'de artık dürüst, namuslu iş yapan insanların önüne engeller çıkarılmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, "Bu ülke çok iyi yönetimlere layıktır. Özellikle birlik ve beraberliğe sıkı sıkı ayakta tutmamız gerektiği şu günlerde, bu tür gayri adi davranışlarla kurumları ve yöneticilerini yıpratmanın hiç bir şeye yaramayacağı ortadadır. Artık, dürüst ve namuslu iş yapan insanların önü açılmalı" diye konuştu.

Konuşmasında YÖK'ün yeniden yapılandırılması gerektiğini işaret eden Tekin, "Türkiye iki tane kuruluş vardır. Biri Üniversiteler arası kurul, diğeri YÖK. YÖK, ilk oluşturulduğu tarihten bu yana ciddi aşamalar geçirdi, gelişmeler gösterdi. YÖK'ün çok fazla müdaheleci değil, ama koordinatör ve danışman bir kurum olarak faaliyet göstermesinden yanayım. Bu kurumun çok polizite olmaması çok önemli. Camiye, kışlaya ve okula, siyasetin girmemesi Türkiye'de çok önemli bir realitedir. Eskişehir üniversitelerinde de titizlikle buna uyulmaktadır. Hiç bir şekilde günlük siyasete alet olmamak umdemiz olmuştur." ifadesini kullandı.

Tekin, bekarlığı ile ilgili bir soruya ise, "Nasip kısmet işi. Maalesef şimdiye kadar çok düzenli bekarlık hayatım olmasına rağmen evlenmedim. Evlenmeyi isterdim ama olmadı. Gençlere tavsiyem şudur; aman gecikmeden evlenin, yuvanızı kurun, insanlar tek değil, çift yaratılmıştır. Aile kurumu önemlidir ve kutsaldır." cevabını verdi.

Kaynak: CHA