Osmancık İlçe Merkezinin Nüfusu Arttı

Osmancık İlçe Merkezinin Nüfusu Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan 2011 yılı nüfus rakamlarına göre Osmancık ilçe merkezinde nüfus arttı.2011 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Osmancık ilçe merkez nüfusu yüzde 1,7 oranında artarak, 26 bin...

Osmancık İlçe Merkezinin Nüfusu Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan 2011 yılı nüfus rakamlarına göre Osmancık ilçe merkezinde nüfus arttı.

2011 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Osmancık ilçe merkez nüfusu yüzde 1,7 oranında artarak, 26 bin 388'den 26 bin 837'ye çıkarken, ilçeye bağlı köylerin nüfusu yüzde 3,4 azalarak 17 bin 849'a düştü. İlçe merkezi ve köylerle birlikte Osmancık ilçesinin toplam nüfusu 44 bin 686 oldu.

TUİK tarafından açıklanan nüfus sayım sonuçlarını değerlendiren Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı İlçe merkezinde nüfusun arttığını belirterek nüfus artışının getirdiği sorumluluklara hazır olduklarını ifade etti.

İlçe merkezi nüfusunun 2008 yılından beri düzenli olarak artış gösterdiğini hatırlatan Başkan Yazıcı, "Göç ülkemizin genel bir sorunudur. Bu nedenle ilimiz genelinde olduğu gibi ilçemiz genelinde de nüfus düşüşü var. Kırsal alandaki nüfus kentte yaşama arzusu ile göç ediyor. Bizi elbette köylerimizde nüfusun azalması üzüyor. Ancak ilçe merkezimizde nüfusun artması sevindirici bir durum. İlimizde sadece il merkezinde ve Osmancık ilçe merkezinde nüfus arttı. Diğer ilçelerimiz ne yazık ki bizim kadar şanslı

değil. Göreve geldiğimiz günden beri de ilçemizde nüfus artıyor. Nüfusun artması bizlere yeni sorumluluklar yüklüyor. Biz göreve geldiğimizde sorumluluklarımızı biliyorduk ve bu nüfus artışına hazırdık. O yüzden geldiğimiz günden beri de büyük nüfusun gerektirdiği gibi büyük işler yapıyoruz" dedi.

Nüfus bakımından Osmancık'ın Sungurlu'dan sonra Çorum'un ikinci büyük ilçesi olduğunu hatırlatan Başkan Yazıcı, "Ancak yerleşimin dağınık olması sonucu, hizmet götürdüğümüz alan nüfusa oranla yaklaşık iki kat büyüklüktedir. Bu da hizmet maliyetini artırmaktadır. Biz yine de ilçenin her tarafına aynı eşitlikte ve aynı kalitede hizmeti götürmenin gayretindeyiz" şeklinde konuştu.

Boyabat barajı nedeniyle ilçeye bağlı köylerden ilçe merkezine gelecek nüfusun henüz istatistiğe dahil olmadığını ifade eden Yazıcı, 2012 yılında ilçe merkezi nüfusunun 27 bini aşmasını beklediklerini kaydetti. - ÇORUM

Kaynak: İHA