Oskanyan, Türkiye ile İlişkilerin Normalleşmesinden Yana

Oskanyan, Türkiye ile İlişkilerin Normalleşmesinden Yana

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye ile Ermenistan Arasındaki İlişkilerin Normalleşmesinden Yana Olduğunu Söyledi.

Oskanyan, Türkiye ile İlişkilerin Normalleşmesinden Yana

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden yana olduğunu söyledi.

Rum Kesimi'ndeki temasları sona eren Oskanyan, Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği mülakatta, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını tanımasının iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin normalleşmesi için bir ön şart olmadığını savundu ve "iki ülkenin ortak geçmişini aşmaya ihtiyacı olduğunu" söyledi.

"Bu engel ortadan kalkabilir ve iki halkın birbiri hakkında sahip olabileceği fikirler, yeni tecrübelerle iyileştirilebilir" ifadesini kullanan Oskanyan, Türkiye'nin iki ülke tarihçilerinin bir ortak komisyon kurma önerisini Ermenistan'ın kabul etmediğine değinerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği ortak komisyonun, Ankara ile Erivan arasında diplomatik ilişki kurulmadan oluşturulamayacağını ileri sürdü.

Bu meselenin siyasi bir bakış açısından ele alınması gerektiğini savunan Oskanyan, sözde Ermeni soykırımı tanıyan ülkelerin sayısını arttığını da öne sürerken, Türkiye'nin müzakere siyasetinde yumuşak bir tavır sergilemediğini de iddia etti.

Kaynak: AA