Oscarlar 80. Kez Sahibini Bulacak

Oscarlar 80. Kez Sahibini Bulacak

Bu Yıl Hollywood Senaristlerinin Grevinin Gölgesinde Kalacağı Yönünde Aylardır Süren Tartışmalar Yaşanan Oscar Ödülleri, 24 Şubat'ta 80. Kez Sahiplerini Bulacak.

Oscarlar 80. Kez Sahibini Bulacak

BU YIL HOLLYWOOD SENARİSTLERİNİN GREVİNİN GÖLGESİNDE KALACAĞI YÖNÜNDE AYLARDIR SÜREN TARTIŞMALAR YAŞANAN OSCAR ÖDÜLLERİ, 24 ŞUBAT'TA 80. KEZ SAHİPLERİNİ BULACAK.

Sunuculuğunu televizyon sunucusu ve komedyen Jon Stewart'ın üstleneceği törende, ödülleri dağıtacak ünlüler arasında Tom Hanks, Harrison Ford ile Nicole Kidman da yer alıyor.

BBC'nin internet sitesi ile Oscar ödüllerinin resmi sitesinde yer alan haberlere göre, Oscar törenine ilişkin hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Kodak Tiyatrosu'nun ev sahipliği yapacağı törenin senaristlerin grevinden etkilenmemesi için organizatörler yoğun bir çaba içerisine girdi.

Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı Sid Ganis, törenle ilgili hazırlıkların başarılı biçimde sürdüğünü söyledi. Ganis, bugüne kadar çok başarılı ve büyük bir şov olarak bilinen törenin aynı biçimde gerçekleşmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını ifade etti. Geccenin prodüktörü Gil Cates de grevin bazı aksaklıklara yol açtığını, ancak törenin akışına ilişkin metnin tamamlanması için uğraştıklarını belirtti. Cates, "Ancak bu olacak. Orada duyacaksınız. Söz veriyorum" diyerek ekibine olan güvenini dile getirdi.

JON STEWART SUNACAK

Törende ünlülerin ödül dağıtımında yer alıp almayacağı yönündeki kuşkular da giderek dağılıyor. Sunuculuğunu televizyon sunucusu ve komedyen Jon Stewart'ın üstleneceği törende, James McAvoy, George Clooney, Cate Blanchett, Renee Zellweger, Tom Hanks, Harrison Ford ve Nicole Kidman da kazanan sanatçılara ödüllerini verecek. Ayrıca, geçen yıl Oscar ödülü kazanan Forest Whitaker ve Dame Helen Mirren da ödül dağıtacak ünlüler arasında yer alacak. Geccede Amy Adams ve Jon McLaughlin de performans sunacak. Oscar törenlerine her yıl ünlü Kodak tiyatrosu ev sahipliği yapıyor.

Kodak Tiyatrosu'nda, ayrıca konser, şov, tiyatro performansları ve önem taşıyan organizasyonlar da düzenleniyor. Kasım 2001'de kapılarını açan tiyatro sahnesi, şimdiye değin Barbra Streisand, Paul McCartney, Cher, Sting, Prince, Celine Dion, the Dixie Chicks, Santana, Paul Newman, Julia Roberts, Jack Nicholson, Goldie Hawn gibi ünlüleri de ağırladı. Amerikan Film Akademisi'nin sekreteri ve yardımcı yönetmen Margaret Herrick'in "Oscar Amca"sına benzediği için isminin "Oscar" olduğu yönünde rivayet bulunan altın heykelcik ise zorlu bir çalışmanın ürünü.

Boyu 34,29 santimetre (13,5 inç) ve yaklaşık 4 kilogram olan Oscar heykelciği, önce bir metal alaşımdan imal ediliyor, daha sonra bakır, nikel, gümüş ve son olarak da 24 karatlık altınla kaplanıyor. Metro-Goldwyn-Mayer'in baş sanat direktörü Cedric Gibbons'ın tasarımını yaptığı heykelcik, Los Angeles'lı sanatçı George Stanley tarafından yapıldı. AA'nın haberine göre, ilk Oscar törenlerinin düzenlendiği 16 Mayıs 1929 tarihinden bu yana 2 bin 622 Oscar heykelciği sahiplerine sunuldu.