"Osb'ler İçin Kredi Faizini 4 Puan Daha İndireceğiz"

"Osb'ler İçin Kredi Faizini 4 Puan Daha İndireceğiz"

04.02.2007 17:20 | Son Güncelleme: 04.02.2007 17:20

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Sitesi Yatırımlarına Kullandırılan Kredilerin Faiz Oranlarında 8 Puanlık İndirime Gittiklerini, 4 Puanlık İndirim İçin Çalışmaları Sürdürdüklerini Söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitesi yatırımlarına kullandırılan kredilerin faiz oranlarında 8 puanlık indirime gittiklerini, 4 puanlık indirim için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, hava muhalefeti nedeniyle helikopter yerine kara yoluyla geldiği Aliağa ilçesinde organize sanayi bölgesine geçerek, toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, hükümetleri döneminde kamu ve özel sektörde büyük bir yatırım ve hizmet hamlesini koordine ettiklerini, bunun mutluluğu içinde olduklarını belirtti. Birinci kısmının açılışını yapacakları Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde 248 sanayi parselini hizmete sokacaklarını ve temelini atacaklarını, ikinci kısımda ise 152 sanayi parseli için yatırıma başlanacağını kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bizden önceki 45 yılda ortalama 2 adet organize sanayi bölgesi tamamlanırken, son 5 yılda bu oranı üçe katlayarak 6'ya çıkardık. Son 5 yılda tamamlanan organize sanayi bölgelerinde 30 bin 500 kişiye, küçük sanayi sitelerinde 40 bin 500 kişiye yeni istihdam sağlanmıştır. Tüm bunlar bizim sanayimize ve KOBİ'lere verdiğimiz önemi açıkça ortaya koymaktadır.''

Erdoğan, bugün Petkim'in elektrik ve buhar üretim ünitesinin doğal gaza dönüşümü ve kapasite artırım yatırımlarını da hizmete sokacaklarını belirterek, Petkim'in bu yatırımlarla hem kurulu kapasitesini arttırdığını hem de üretim maliyetlerini yüzde 40 azaltan bir üretim şekline kavuştuğunu ifade etti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''İşte gerçekçi, doğru yatırım budur. İşte işletmecilik budur. Türkiye'nin ihtiyacı olan büyüme perspektifini ortaya koymak budur. Hala bizim ülkemizde tıbbi atıkların yok edilmesi tesisleri ve atık yakma tesislerinin sayısı, ne yazık ki parmakların sayısını bulmuyor. Bu işte hala gerilerdeyiz. Çevre Bakanlığımızın bu alanda yoğun çalışmaları var. Ama neticelerini almak zaman alıyor. Bir an önce netice almanın azmi ve kararlığı içindeyiz.''

Erdoğan, ilke olarak, ''Devlet ticaret içinde yer almaz'' dediklerini ve çekildiklerini dile getirerek şunları kaydetti:

''Devlet ne yapar, ufuk açar. Denetler ve düzenler. Tabii bunu anlamayanlar, hazmedemeyenler yok değil, var. Ama biz işimizi, görevimizi biliyoruz. Komünizm dünyada tutmadı, ne getirdi, ne götürdü belli. Ama bizim ülkemizde hala bu zihniyette olanlar, bu mantığı kovalayanlar var. Devletçi mantığı hala savunanlar var. Güncelleşemiyorsun, gelişemiyorsun. Bizim güncelleşmeye, gelişmeye, dünya ile değişim, dönüşüm içinde yarışa ihtiyacımız var. Biz bunu gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz. İşte atılan adımlar budur.''

Türkiye'nin ''artık geri giden değil, ileri giden bir ülke'' olduğunu bildiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ülkemiz özelikle hükümetimiz döneminde kayıp yıllarını telafi etmeye başlamıştır. Kendisine yakışır adımlar, atılımlar gerçekleştirmeye başlamıştır. Biz bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Adalet ve kalkınmanın yolunda müreffeh bir ülke olmanın hazzını yaşıyoruz. Ama bu olumlu gelişmeleri hazmedemeyenler yok mu? Var, bu hep olacak. Bizler inandığımız yolda hızla devam edeceğiz.''

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Osb'ler İçin Kredi Faizini 4 Puan Daha İndireceğiz" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 12:04:17. #1.15#
title