Orucu bozmayan haller - Haberler
Haberi Paylaş

Orucu bozmayan haller

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Orucu bozmayan haller

Türkiye Gazetesi yazarı Osman Ünlü, köşe yazısında, orucu bozmayan halleri anlattı.

Türkiye Gazetesi yazarı Osman Ünlü, köşe yazısında, orucu bozmayan halleri anlattı.

Osman Ünlü, "Oruçlu iken, hangi haller, hangi durumlar orucu bozmaz, bozulmasına sebep olmaz" sorusuna cevap vererek, "Bir kimse, ramazan-ı şerifte veya kaza, keffaret, adak ve nafile oruçlarda, oruçlu olduğunu unutarak yese, içse, cima etse, oruçlu iken uykuda cünüp olsa, tentürdiyot, yağ sürünse, sürme çekse, bunların rengi, kokusu tükürükte, idrarda belli olsa bile, gıybet etse, hacamat olsa, istemeyerek ağız dolusu kussa, zorlayarak biraz kussa, kulağına su kaçsa, ağzından veya burnundan boğazına toz, duman, sinek kaçsa, oksijen gazı tüpü ile suni hava verilse, başkalarının içtiği sigaranın dumanı gelerek, ağzına, burnuna girmesinden sakınmak mümkün olmasa, ağzını yıkadıktan sonra ağzında kalan yaşlığı tükürük ile yutsa, gözüne, diş çukuruna ilaç koysa, tadını boğazında duysa bile, bunların hiçbiri orucu bozmaz. Bahr-ür-raık kitabında deniyor ki:

'Ağız bazen bedenin içi sayılır. Bunun için, oruçlu kimse, tükürüğünü yutarsa, orucu bozulmaz. İnsanın içindeki necasetin mideden bağırsağa geçmesi gibi olur. Ağızdaki yaradan veya diş çektirmeden, iğne yapılan yerden yahut mideden ağza kan çıkması, abdesti ve orucu bozmaz. Bu kanı tükürünce veya yutunca, tükürük kandan çok ise, yani sarı ise, yine bozulmazlar. Mideden gelen başka şeyler ağza geldiği zaman da böyle olup, abdest ve oruç bozulmaz. Ağız dolusu, ağızdan dışarı çıkarsa, ikisi de bozulur. Ağzın içi, bazen de, bedenin dışı gibi olur. Ağzına su alınca oruç bozulmaz.'

Diş çıkartınca, çok kan geliyorsa, tükürünce orucu bozulmaz, oruçlu değilse, yutunca, abdesti bozulmaz. Kanı tükürükten az ise, ikisi de hiç bozulmaz" dedi.

"Kulağa yağ damlatmak, lavman yaptırmak, orucu bozar mı" sorusunu da yanıtlayan Ünlü, "Bu konuda Fetavayı Hindiyyede deniyor ki 'İhtikan, lavman yapmak, kulağına yağ damlatmak orucu bozar ise de, keffaret lazım olmaz. Helada taharetlenirken içeri su kaçarsa, orucu bozar' " ifadelerini kullandı.

Osman Ünlü, "Yutmadan yemeğin tadına bakmanın ve serinlemek için banyo yapmanın oruca zararı olur mu" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Yutmadan yemeğin tadına bakmak, sakız çiğnemek, serinlemek için yıkanmak orucu bozmazlar ise de, tenzihen mekruhturlar."

Ünlü, "Tozlu, dumanlı şeyleri koklamak ve piyasadaki ciklet denilen sakızları çiğnemek orucu bozar mı" sorusunu, "Tozlu dumanlı şeyleri koklamak ve ciklet çiğnemek orucu bozar" şeklinde cevapladı. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
500
title