Ortalık Savaş Alanına Döndü!

Ortalık Savaş Alanına Döndü!

Aydın'da Madran Dağı'na yapılacak santral nedeniyle köylüler ile şirket yetkilileri birbirine girdi.

Ortalık Savaş Alanına Döndü!

AYDIN'ın Çine İlçesi'ne bağlı İbrahimkavağı Köyü sakinleri, Madran Dağı'na rüzgar enerjisi santrali kuracak şirketin yetkililerini engellemek isteyince kavga çıktı.


Köylülerin şirket yetkilerine saldırmak istemesi üzerine jandarma araya girince sopa darbelerinin yanısıra atılan taşlardan dört jandarma yaralandı. Olaylarda, biri kadın 8 köylü gözaltına alındı.

Kıroba Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Madran Dağı'na kurulacak rüzgar enerjisi santrali alanında bugün taşlı sopalı kavga çıktı. Kıroba A.Ş. adına 45 işçi sabah santral alanına giderek çalışmaya başladı.Santral kurulmasına karşı çıkan İbrahimkavağı köylüleri, işçilerin çalıştığını öğrenince santral alanına giderek çalışmasına engel olmak istedi. Yaklaşık 100 köylü ile 45 işçi arasında başlayan tartışmanın büyümesi üzerine şirket yetkilileri, Çine Jandarma Komutanlığı'na haber verdi.

İhbar üzerine jandarma ekipleri, santral alanına giderek köylülerle işçiler arasında tampon bölge oluşturup, işçilere zorluk çıkaran köylüleri engelledi. Bunun üzerine köylüler taş ve sopalarla, şirket çalışanlarına saldırmaya kalkıştı. Çıkan kavgada dört jandarma yaralandı. Başından yaralanan Jandarma uzman çavuş Nihat Öz, Aydın Devlet Hastanesi'ne sevkedilirken, Jandarma Üsteğmen Tahir Başkonuş, uzman çavuşlar Özay Topçu ve Yalçın Özcan Çine Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Olayların yatışmasının ardından bölge tamamen boşaltılırken, biri kadın 8 köylü gözaltına alındı.

Kıroba Elektrik Üretim A.Ş. avukatı Hilmi Öztürk, firmanın Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'ndan yaklaşık 10 yıl önce lisans aldığını, gerekli yasal izin ve işlemlerinin tamamlandığını, bu süreçte köylülerle sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi. Öztürk, "Son olarak birkaç ay önce ÇED bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedik. Köye gittik. Köylülerin direnişiyle karşılaştık. Kurulması planlanan rüzgar enerji santralının çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Ancak, köydeki bazı kişilerin bir takım çevrelerce yanlış bilgilendirilip, yatırıma karşı provoke ediliyor" dedi.

İbrahimkavağı Köyü Muhtarı Süleyman Emeksiz ise köylülere ve kendisine rüzgar enerjisi santrali ile ilgili olarak hiçbir bilgi verilmediğini söyledi. Emeksiz, "Köyümüzün yaşam alanını elimizden almak, çevreyi ve doğayı kirletmek istiyorlar. Sayın valimizin ve milletvekillerimizin bu konu hakkında bilgileri olup olmadığı bilmek istiyoruz. Eğer bilgileri varsa, bize niçin hiçbir şey anlatmadıklarını sormak istiyorum" diye konuştu. Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'un şirket yetkililerini arayarak, bir süre çalışma yapmamasını istediği öne sürülürken, birkaç gün içinde kendisinin köye giderek, halkla görüşeceğini söylediği öğrenildi.

Kaynak: DHA