Ortak Görüş: Expo Kaybedildi Ancak İzmir Kazandı

Ortak Görüş: Expo Kaybedildi Ancak İzmir Kazandı

İzmir'in EXPO 2020 hayali, ikinci tur oylamada sona erdi.

Ortak Görüş: Expo Kaybedildi Ancak İzmir Kazandı

İzmir’in EXPO 2020 hayali, ikinci tur oylamada sona erdi. Hayal kırıklığını değerlendiren AK Parti Milletvekili Nesrin Ulema, İzmir’in böylesine önemli bir organizasyonu kaybetmesinden dolayı çok üzüntülü olduklarını söyledi. Hem iktidar hem de yerel yönetim olarak üzerlerine düşen her şeyi yaptıklarını aktaran Ulema, “Burada kazanan, İzmir ve Türkiye olmuştur. Bundan sonraki süreçte bunu sağlamalıyız.” dedi.


Dış politikadaki yalnızlığın sonucunun, İzmir’in EXPO 2015 ve 2020 oylamalarında da görüldüğünü söyleyen MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise AK Parti’nin yanlış dış politikalarının bu hezimetleri ortaya çıkardığını ileri sürdü. AK Parti’nin hep kendisini ön plana çıkarma çabası içinde olduğunu ve bunun Türkiye’nin imajını zedelediğini iddia ederek, “Bunun yanında İzmir’de AK Parti ve CHP çekişmesi var. Bu çekişmeden en büyük zararı İzmir görüyor. 2020 oylamasında AK Parti’nin yalnızlığını ve İzmir’deki rekabetin etkilerini gördük. Diğer ülkelerin bizi tercih etmemesindeki sebep, ülkelerin gözündeki Türkiye imajıdır. AK Parti’nin dış politikada yapmış olduğu hatalar ve içerisine düştüğü yalnızlık, bu sonucun kreması olmuştur.” diye konuştu.


MHP Milletvekili Kenan Tanrıkulu da hesapların bu yönde yapılmadığını belirterek, “Kazanma adına ümitliydik. Birinci tur oylama, şansımızı belli etti. Yüzde 20 civarında oy alınca ne olacağı belli oldu. Kabahatli aramaktan ziyade, geleceğe dönük nasıl taze başlangıçlar yaparız ona bakmak lazım. Eve dönünce herkes bunu düşünsün. Bütün katmanların ortak akılla bir çözüm bulması gerek.” dedi.


CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ise EXPO’ da örnek bir çalışma sergilendiğini kaydetti. EXPO 2020’yi kazanmak adına herkesin çok umutlu olduğunu aktaran Engin, “Gerçekten bu organizasyonun kentimize gelmesini çok istiyorduk ancak ikinci kez kazanmanın kıyısından döndük. Adaylığımızın başından beri hem yerelde hem de genelde tüm dinamikler elinden geleni yaptı ve iyi niyetle çalıştı. Bu süreçte Büyükşehir Belediyemiz'in, hükümetin, sivil toplum kuruluşlarının birlik içinde çalışması gerçekten önemliydi. Bu birlikteliğin ve uyumun bundan sonra da sürdürülmesi, İzmir’e çok şeyler katacaktır. İzmir, her alanda örnek olduğu gibi işbirliği konusunda da örnek teşkil edecek çalışmalara umarım devam eder.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CİHAN