'Ortadoğu Dörtlüsü' Berlin'de Toplandı

'Ortadoğu Dörtlüsü' Berlin'de Toplandı

BM, AB, ABD ve Rusya'dan Oluşan 'Ortadoğu Dörtlüsü', Ortadoğu Sorunuyla İlgili Olarak Görüşmelerde Bulunmak Amacıyla Bu Akşam Almanya'nın Başkenti Berlin'de Toplandı.

'Ortadoğu Dörtlüsü' Berlin'de Toplandı

BM, AB, ABD ve Rusya'dan oluşan ''Ortadoğu dörtlüsü'', Ortadoğu sorunuyla ilgili olarak görüşmelerde bulunmak amacıyla bu akşam Almanya'nın başkenti Berlin'de toplandı.

Toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, dış ilişkilerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, toplantıda, Rice'ın kendilerine Ortadoğu'da son olarak yaptığı temaslar hakkında bilgi verdiğini belirterek, kendisinin de ABD'nin bu çabaları için teşekkür ettiğini ve bu çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini söyledi.

Ban Ki-Moon, ''Dörtlü, şiddeti reddeden, İsrail'i tanıyan ve tüm anlaşmalara sadık olan bir Filistin hükümeti kurulmasını desteklemektedir'' dedi.

Ortadoğu'daki barış çabalarından dolayı Suudi Arabistan'a da teşekkür eden Ban Ki-Moon, gelecekte Ortadoğu'da ne gibi adımlar atabileceklerini görüştüklerini ve düzenli bir biçimde biraraya gelmeye karar verdiklerini sözlerine ekledi.

Steinmeier de, ''Ortadoğu dörtlüsü''nün gelecek toplantısını bir Arap ülkesinde yapmayı düşündüğünü belirterek, söz konusu ülkenin gelecek haftalarda belirleneceğini söyledi.

Lavrov da, Filistin'e ambargo konusunda ne düşündüğü biçimindeki bir soruya karşılık, ''Dörtlü''nün açıklamasının çok açık olduğunu ve kendilerinin de bölgede bir Filistin devleti kurulmasını desteklediklerini belirterek, ''Filistin'e ambargo söz konusu değil'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice da, önemli olanın bölgedeki görüşmelerin sürdürülmesi olduğunu ve hem Filistin, hem de İsrail tarafıyla görüşülecek daha çok konu olduğunu belirterek, gelecekle ilgili adımlar konusunda yeni Filistin hükümetinin kurulmasını bekleyeceklerini kaydetti.

Rice, kurulacak hükümetin İsrail'i tanıması gerektiğini kaydederek, bir tarafın diğerini tanımaması ve şiddetten vazgeçmemesi durumunda bölgede anlaşma ve barışın sağlanamayacağını dile getirdi.

Kaynak: AA