Orta Karadeniz'de Kar
Haberler » Güncel » Haber

Orta Karadeniz'de Kar

Samsun ve Ordu'da Akşam Saatlerinde Başlayıp Gün Boyu Aralıklarla Etkili Olan Kar Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi. Kar Kalınlığının 15 Santime Ulaştığı Samsun ve Ordu'da Toplam 18 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı. Köye Yönelik Hizmetler İl Müdürlükleri Kapanan Köy Yollarının Açılması İçin Çalışmalara Başl...

Orta Karadeniz'de Kar

Samsun ve Ordu`da akşam saatlerinde başlayıp gün boyu aralıklarla etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 15 santime ulaştığı Samsun ve Ordu`da toplam 18 köy yolu ulaşıma kapandı. Köye Yönelik Hizmetler İl Müdürlükleri kapanan köy yollarının açılması için çalışmalara başladı.
Edirne, İstanbul ve Bolu`da etkili olan kar yağışı Karadeniz`e de ulaştı. Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Samsun`un yüksek kesimlerinde hayatı olumsuz etkiledi. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 15 santime ulaştığı merkeze bağlı Gürgenyatak Yerlice, Erikli, Karakavuk, Özören, Kabadüz ve Cerekli köylerinde yollar kapandı. Samsunlular kara tedbirsiz yakalandı. Ladik ve Asarcık ilçelerinde de etkili olan kar yağışı nedeniyle vatandaşlar zor durumda kaldı. Samsun`da dün akşam kapanan 7 köy yolu sabahın erken saatlerinden itibaren kar yağışının durmasıyla ulaşıma açıldı. Köye Yönelik Hizmetler Samsun İl Müdürlüğü ekipleri yolların açılması için yoğun çaba harcadı. İl Müdürü Aydın Sarıyıldız, şu an için kapalı köy yolunun bulunmadığını belirterek, ``Sabahın erken saatlerinden itibaren ekiplerimiz çalışıyor. Kapanan tüm köylerimize ulaşım sağlandı. Kurum olarak kar mücadelesine hazırlıklı durumdayız`` dedi.

ÇOCUKLAR KARA SEVİNDİ
Merkeze bağlı Gürgenyatak Yerlice Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri de kar yağışını sevinçle karşıladı. Teneffüste okulun bahçesine çıkarak kartopu oynayan öğrenciler, soğuk havaya aldırış etmedi. Kara saplanan bir traktör köylüler tarafından başka bir traktörle kurtarıldı.

KARDA MAHSUR KALDILAR
Ordu`da da hayatı felç eden kar yağışı nedeniyle bazı vatandaşlar yollarda mahsur kaldı. Köye Yönelik Hizmetler Müdürü Namık Uzunlar, dün akşamdan itibaren aniden bastıran kar yağışı karşısında il genelinde 11 köy yolunun kapalı olduğunu yağışlar durduktan sonra yol açma çalışmalarının başlayacağını söyledi. Halen, merkezde 3, Kabadüz İlçesi`nde 5, Mesudiye İlçesi`nde 2 ve Ulubey İlçesi`nde de 1 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu söyledi.
Kabadüz`ün Yokuşdibi Beldesi`ne bağlı Çambaşı ve Turnalık Yaylası`nda etkili olan kar yağışı sonucu dün akşamdan itibaren yüzlerce vatandaş yollarda mahsur kaldı. Araçlarında mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için dün akşam yola çıkan Yokuşdibi Belediyesi ve jandarma ekipleri, yolların kapalı olması yüzünden ulaşım sağlayamayınca geri dönmek zorunda kaldı. Küçükbaş hayvanlar çevredeki ahırlara, mahsur kalan vatandaşlar da çevredeki yayla evleri ile kahvehanelere sığındı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları halen sürüyor. 50 santime ulaşan kar nedeniyle yol açma çalışmalarının güçlükle sürdüğü belirtildi.

(Davut AKTAŞ- Erol KÜÇÜKOĞLU/İS/SS)