Orta Doğu'da Deprem Yaratacak Görüntü! İran, Suriye'ye Askeri Üs Kuruyor

Orta Doğu'da Deprem Yaratacak Görüntü! İran, Suriye'ye Askeri Üs Kuruyor

BBC, Suriye'de inşa edilen askeri üssün uydu görüntülerini paylaştı. İran yönetimi, Hizbullah'a destek hattı kurmak istiyor.

Batılı istihbarat kaynakları, Suriye'deki iç savaşa doğrudan müdahil olan İran'ın başkent Şam yakınlarında askeri üs kurduğunu bildiriyor.

İRAN, SURİYE'YE ASKERİ ÜS İNŞA EDİYOR

BBC'nin özel haberine göre, söz konusu üssün inşa edildiği Kisvah'daki çalışmalar uydu fotoğraflarıyla kanıtlandı. Haberde Ocak, Mayıs ve Ekim aylarında elde edilen uydu görüntüleri karşılaştırıldı. Son fotoğraflarda, birçok büyük binanın inşa edildiği açkı şekilde görülüyor.

"İSRAİL BUNA İZİN VERMEYECEK"

Üssün bulunduğu nokta, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ne yalnızca 50 kilometre. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar günü paylaştığı Twitter mesajında "DEAŞ taşındı, İran yerleşti. İsrail buna izin vermeyecek" dedi.
İRAN, HİZBULLAH İLE CEPHEDE SAVAŞTI

Yedinci yılını doldurmak üzere olan savaşta Şam rejiminin yanında yer alan İran, Hizbullah milisleri ve askerleriyle cephede savaştı.

FOTOĞRAFLAR SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞILDI

Ortadoğu'yu dizayn eden General Kasım Süleymani'nin Deyr ez Zor yakınlarında olduğunu gösteren fotoğraflar, birkaç gün önce sosyal medyada paylaşıldı.
SURİYE'DE RUSYA'YA AİT ASKERİ ÜSLER VAR

Suriye ve Irak'ta girdiği bilek güreşini Şii milisler Haşdi Şabi ve Hizbullah'la kazanan İran, şimdi Lübnan'da patlayan krizde ezeli düşmanı Suudi arabistan'la mücadele ediyor. İki ülke aynı zamanda Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen'i yerle bir eden iç savaşta da doğrudan taraf.

Suriye'de halihazırda Rusya'ya ait askeri üsler bulunuyor.