Orta Anadolu'nun En Büyük Arkeoloji Müzesi Sivas'ta Açıldı

Orta Anadolu'nun En Büyük Arkeoloji Müzesi Sivas'ta Açıldı

Orta Anadolu'nun En Büyük Arkeoloji Müzesi Sivas'ta Açıldı.

Orta Anadolu'nun En Büyük Arkeoloji Müzesi Sivas'ta Açıldı

Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas'ta açıldı.


Müzede, bugüne kadar Sivas Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi deposunda tutulan Hitit kralına ait altın yüzük, Hitit uygarlığının simgesi çift boğa, taş heykeller, kitabeler, nesli tükenmiş hayvanlara ait kemik ve fosiller ile 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser sergileniyor.


Sivas Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesinde bulunan ve Osmanlıların son döneminde yapılmış sanat mektebi binası, arkeoloji müzesi yapılmak üzere geçtiğimiz yıllarda onarıma alınmıştı.


İç dizaynı yapılan müzenin açılışı için düzenlenen törende konuşan Vali Veysel Dalmaz, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Sivas'ta bugüne kadar böyle bir arkeoloji müzesinin açılmamış olmasını büyük bir eksiklik olarak değerlendirdi.


Dalmaz, herkesi bundan böyle arkeoloji müzesini görmeye davet etti.


Kurdele kesiminin ardından protokol ve davetliler, müzeyi gezdi. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulan müzede, tarihi kaynaklara göre Türkiye'nin ilk anıt heykeli olan ve Osman Gazi'ye ait olduğu bilinen büst, 66 yıl sonra ilk defa sergilenmeye başlandı.


Müzede ayrıca, Hitit kralına ait altın yüzük, Hitit uygarlığının simgesi çift boğa, taş heykeller, kitabeler, nesli tükenmiş hayvanlara ait kemik ve fosiller ile 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser de sergileniyor.


Yaklaşık 10 milyon yıl önce Sivas'ın Hayranlı ve Haliminhanı mevkilerinde yaşayan fil, gergedan, zürafa, sırtlan, antilop, ceylan ve üç toynaklı atlara ait fosiller de bu müze sayesinde gün yüzüne çıktı.


Arkeoloji Müzesi'nde diğer müzelerdekinden farklı olarak çocuklar için toprak işleme atölyesi ile darphane oluşturuldu. Çocuklar, çamurdan heykel, küp, sikke, çanak ve çömlek gibi tarihi eserlerin benzerlerini yapıyor.


(CİHAN)

Kaynak: CHA