Ormanlardan kaçak 'Noel ağcı' kesilmesini önlemek için tedbirler artırıldı

Ormanlardan kaçak 'Noel ağcı' kesilmesini önlemek için tedbirler artırıldı

Kocaeli ve Adapazarı ormanlarını içine alan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'nde, yılbaşı alarmı verildi. Ormanlardan kaçak 'Noel ağcı' kesilmesini önlemek için tedbirler artırıldı.

Ormanlardan kaçak 'Noel ağcı' kesilmesini önlemek için tedbirler artırıldı

Kocaeli ve Adapazarı ormanlarını içine alan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'nde, yılbaşı alarmı verildi. Ormanlardan kaçak 'Noel ağcı' kesilmesini önlemek için tedbirler artırıldı. Diğer zamanlarda bakım, üretim, kesme, fidanlık gibi alanlarda görev yapan orman muhafaza memurları yılbaşı sonuna kadar asli görevlerine tekrar döndü. Sakarya ve Kocaeli ormanları yılbaşı kaçak kesimini önlemek için 270 muhafaza memuruyla korunuyor.

Geçen sene Sapanca'da kaçak 'Noel ağcı' kesen bir aracın yakalandığını belirten Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşı geçene kadar 'alarm' verdiklerini söyledi. Yıldız, diğer bölümlerde görev yapan tüm orman muhafaza memurlarının ormanlık sahalarda denetime çıktığını belirterek, "Ormanlar 24 saat korunuyor. Orman muhafaza memurlarının yüzde 10'u diğer işlerde çalışıyordu. Şu anda tüm memurları sahada görevlendirdik. 270 orman muhafaza memuru ormanı kaçak kesimlere karşı koruyor" dedi.

Yıldız, her yıl kasım ve aralık aylarında yeni yıl kutlamalarının simgesi haline gelen çam ağaçlarına yönelik kaçak kesimler olduğunu, bu kesimleri gidermek için bazı önlemler aldıklarını kaydetti. Yeni yıl ağacı olarak değerlendirilebilecek nitelikteki ormanlık alanlarda, görevli sayısının artırıldığını kaydeden Yıldız, "Yeni yıl kutlamalarını fırsat bilerek orman alanlarına zarar veren kişilere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Görevli sayısını artırdığımız gibi, bu konuda jandarma ile de işbirliği yapıyoruz. Ormanlara zarar vererek, kestikleri genç ve verimli çam ağaçlarını vatandaşlara satan kişiler Türkiye'nin geleceğini de tehdit etmektedirler. Bu nedenle vatandaşları bu tür fırsatçılara karşı dikkatli olmaları yolunda uyarıyoruz." şeklinde konuştu.

Kaçak kesime karşı uyarıda bulunan Yıldız, bunun ağır bir suç olduğunu söyledi. Yıldız, kaçak kesim yapanların yakaladıkları taktirde araçlarına el konulduğunu ve hapis cezasıyla cezalandırıldığını hatırlattı. Yıldız, bölge müdürlüğüne ait fidanlıklarda yeni yıl ağacı olabilecek nitelikte çamların üretilip, satıldığını da dile getirerek vatandaşlardan boyları ve nitelikleri uygun bu ağaçları tercih etmelerini istedi.

Kaynak: CHA