Ormancılık Haftası Etkinlikleri

Ormancılık Haftası Etkinlikleri

Adana'da Ormancılık Haftası Kutlamaları Kapsamında, Uçan Balon Çocuk Gençlik ve Eğitim Merkezi'nde Fidan Dikimi Yapıldı.

Ormancılık Haftası Etkinlikleri

Adana'da Ormancılık Haftası kutlamaları kapsamında, Uçan Balon Çocuk Gençlik ve Eğitim Merkezi'nde fidan dikimi yapıldı.

Törene Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü, Vali Yardımcısı Erdem Kıyak, Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, Sokak Çocukları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları ile korumaya ve eğitime tabi tutulan çocukların da katılımıyla Eğitim Merkezi'nde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törende konuşan Adana Vali Yardımcısı Erdem Kıyak, çevre sorunlarının gündemin en üst sıralarında yer aldığını belirterek, her gün birçok canlının neslinin yok olduğunu hatta insan neslinin geleceğinin dahi tehlikede olduğunu belirtti.

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz da ormancılığın 21. yüzyılda önemli bir sınav verdiğini belirterek kendilerinin ve geçmiş nesillerin doğayı gereği gibi koruyamadıklarını belirtti. Havası toprağı ve suyu her geçen gün kirlenen bir dünyada yaşandığını belirten Yılmaz, toplum olarak bu konuda bilgili ve bilinçli olmak gerektiğini vurguladı.

Yılmaz Adana da her gün yaklaşık 20 ton atık kağıdın çöpe atıldığını, bundan dolayı da her gün 3 bin 200 adet ağacın çöpe gittiğini belirterek, çöpün mutlaka kaynağında ayrıştırılması gerektiğini dolayısıyla her gün ağaçların kesilmesinin önlenebileceğini vurguladı. Yılmaz ayrıca çocukların sokaklarda ve çöp sahalarında bulunmalarının çok yanlış olduğunu bunların yerinin okullar olduğunu belirtti.

Adana Sokak Çocukları Dernek Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu ise çocuk ve fidanı birbirinden ayırmanın çok güç olduğunu vurguladı.

Konuşmalardan sonra Sokak Çocukları Derneğinin koruması altındaki çocuklara Adana Orman Bölge Müdürlüğünün hazırladığı çeşitli hediyeler verildi, ardından Uçan Balon Çocuk Gençlik ve Eğitim Merkezi bahçesine fidan dikimi gerçekleştirildi.

(AB-AB-AB-Y)

23.03.2007 15:28 TSİ

Kaynak: İHA