Orman Yangınları ile Mücadele

Orman Yangınları ile Mücadele

Adana'nın Kozan İlçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü, Yangın Riski Altındaki Orman Köylerinde Çıkabilecek Yangınlara Köylünün Hızla Müdahale Edilebilmesine Olanak Sağlayan Yangın Söndürme Tankeri Dağıtımına Başladı

05.06.2010 20:22 | Son Güncelleme: 05.06.2010 20:22
Orman Yangınları ile Mücadele

Adana'nın Kozan ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü, yangın riski altındaki orman köylerinde çıkabilecek yangınlara köylünün hızla müdahale edilebilmesine olanak sağlayan yangın söndürme tankeri dağıtımına başladı.

İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahası içindeki 8 köye bedelsiz olarak dağıtılması planlanan yangın söndürme tankerlerinin ilki Minnetli köyüne teslim edildi.

Orman İşletme Müdürü Mehmet Sağlam, tankerin tesliminde yaptığı açıklamada, traktörün kuyruk mili ile çalışan ve 3 ton su depolama kapasitesine sahip tankerin aynı anda iki hortumla 60 metre uzaklıktan yangına müdahale edebildiğini, bir su kaynağından alım yaparken diğer taraftan su pompalama imkanının bulunduğunu, arkasındaki düzenekle anız yangınlarına müdahale edilebildiğini belirtti.

Yangın sezonunun başlamasıyla 11 ayrı noktada 13 yangın arazözü ve 70 personelle konuşlandıklarını ve olası yangınlara müdahale etmek için hazır olduklarını kaydeden Sağlam, bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğünce alınan yangın söndürme tankerlerinin de riskli orman köylerine dağıtımına başladıklarını söyledi.

Yangın söndürme tankerini teslim alan Minnetli köyü muhtarı Şerafettin Ganıcı, köyünde 3 bin dönüm orman arazisi bulunduğunu ve köylünün bütün geçimini ormandan sağladığını belirterek, 'Orman bizim ekmeğimiz, aşımız. Ormanı hem kendi geçim kaynağımız olduğu için hem de gelecek nesillere bırakmamız gereken bir miras olarak kabul ettiğimiz için korumak istiyoruz. Bütün köy olarak olası bir yangına gönüllü müdahale etmeye hazırız. Orman teşkilatına bu isabetli uygulamaları için teşekkür ediyoruz' dedi.

(VV-DAB-ŞP) - ADANA

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title