"Orman Yangınına Müdahelede Yeni Anlayış Olmalı"

"Orman Yangınına Müdahelede Yeni Anlayış Olmalı"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Orman Yangınlarına Müdahale Konusunda Yeni Bir Konsept, Yeni Bir Anlayış Geliştirmeye İhtiyaç Olduğunu Belirtti.

03.08.2008 19:21 | Son Güncelleme: 03.08.2008 19:21

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, orman yangınlarına müdahale konusunda yeni bir konsept, yeni bir anlayış geliştirmeye ihtiyaç olduğunu belirterek, ''Artık gitmesi kaçınılmaz olan yerde ormanı söndürmek için mücadele etmek yerine tehdit altındaki bölgeleri tehditten kurtaracak tedbir almayı daha öncelikli sayan bir yaklaşıma ihtiyaç var'' dedi.

CHP Lideri Deniz Baykal, Taşağıl Orman İşletmesini ziyaret ederek, yetkililerden Manavgat ve Serik ilçelerine bağlı köyleri etkisi altına alan ve 4 gündür devam eden yangınla ilgili bilgi aldı.

Baykal, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, yangının çıktığı bölgenin bir kısmının yerleşim alanlarını da içine aldığını, bölgede 60 ev, 88 ahır, bir cami, bir ilköğretim okulu ve bir köy konağının yandığını bildirdi.

Bölgede çok sayıda küçük ve büyük baş hayvan ile arı kovanlarının telef olduğunu belirten Baykal, ''Tabi aynı zamanda doğa da tahrip olmuştur. Ağaçlar tahrip olmuştur. Ağaçların içindeki canlı dokusu ortadan kalkmıştır. Yine bu alandaki ekili arazi kaybedilmiştir. Çiftçilerimiz çok ağır bir maddi zararla karşı karşıya kalmışlardır'' diye konuştu.

Baykal, nem eksikliği, aşırı sıcak ve rüzgarın ideal bir yangın ortamı yarattığına da dikkati çekti. Baykal, ''Hele bir de buna bu doğal koşulların ötesinde siyasi unsurlarla buraya müdahale etme anlayışını ekleyecek olursak, durum çok daha ciddi, çok daha vahim bir nitelik kazanıyor'' diye konuştu.

Baykal, şöyle devam etti:

''Türkiye olarak bunlara hazırlanmamız gerekir diye bunu söylüyorum. Yani gelecek dönemlerde bu konu daha ciddi bir konu haline gelebilir. Dünya bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıyadır. Küresel bir ısınma söz konusudur. Bu tablo içinde Antalya'mızın ve Türkiye'mizin gelecekte ve bu tür tehditlere daha çok maruz kalması söz konusu olacaktır. Buna karşı yeni bir konsepti, yeni bir anlayışı, yeni bir yaklaşımı geliştirme ihtiyacı var. Türkiye, orman yangınları konusunda personel eğitimi, personel tahsisi, araç, edevat, makine tahsisi, nasıl müdahale edileceği konusunda bugüne kadar uyguladığı yöntemlerin ötesinde yaklaşımlar geliştirmelidir.''

CHP Lideri Baykal, yangında kaybı olan vatandaşların sorunlarının en kısa zamanda maddi tazminat yoluyla olabildiğince karşılanması gerektiğini de kaydetti.

Baykal, maddi zararların telafi edilmesinin yanı sıra doğanın tekrar canlanması için de zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sağlık durumuyla ilgili bir soru üzerine Baykal, şöyle konuştu:

''Türkiye'de uzmanlarımız çok birikimli ve ileri düzeyde. Sağlık sorunlarını, özellikle kardiyoloji konusunda sağlık sorunlarını önceden görebilmek önemli. Benimle ilgili olarak da böyle bir durum söz konusu oldu. Rutin sağlık kontrollerimi yaptırmak için uzmana gittiğimde, ana damarlarda birinde tıkanma değil, daralma olduğunu söylediler. O daralmaya, tıkanmaya dönüşmeyecek şekilde tedavi uygulandı.''

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: "Orman Yangınına Müdahelede Yeni Anlayış Olmalı" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 22:56:00. #1.14#
title