İstanbul'a Central Park'ın 3 Katı Büyüklüğünde Park Geliyor! Proje, Beykoz'a Yapılacak

İstanbul'a Central Park'ın 3 Katı Büyüklüğünde Park Geliyor! Proje, Beykoz'a Yapılacak

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İstanbul Beykoz'a, New York'taki Central Park'ın 3 katı büyüklüğünde bir park yapacaklarının müjdesini vererek açılış için 2018'i işaret etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu Ağaçlandırma töreninde konuştu.

İSTANBUL'A CENTRAL PARK GELİYOR

Bakan Eroğlu, İstanbullulara bir müjde vermek istediğini ifade ederek, "Beykoz Belediye Başkanımız burada, Amerika'daki New York Central Park var, onun üç katı büyüklüğünde bir alanı, aşağı yukarı 8 bin 500 dekarlık alanda, Kanuni Sultan Süleyman Ormanı'nı hazırladık. 7 kapısı ve 7 bahçesi olan, göleti, dinlenme mekanı ve kuşların bulunduğu muhteşem bir orman. Sayın Cumhurbaşkanımız, uygun gördüğü zaman 2018 yılında açılışını yapacağız." diye konuştu.

"KESİLEN AĞAÇLARIN 5 KATI KADAR AĞAÇLANDIRMA YAPILACAK"

Ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Eroğlu, Karayolları Genel Müdürlüğüne talimat vererek yol yapımında kestikleri ağaçların en az 5 katı kadar ağaçlandırma yapılmasını protokole yazdıklarına dikkati çeken Eroğlu, "Aşağı yukarı 385 bin adet ağaç kesilmiş ya da taşınmış. Bunun 5 misli ne yapar, 1 milyon 925 bin adet fidan dikmesi lazım. Şu anda 1 milyon 90 bin tane yol kenarına, 1 milyon 600 bin ormanın yamaçlarına dikildi. 2 milyon 690 bin adet fidan toprakla buluşuyor. Yani biz burada karlı çıktık. 1 milyon daha da söz istiyoruz dikeceğiz. İstanbul'un alanının yüzde 44'ü ormandır. Bu kadar büyük orman olan başka il yoktur. İstanbul ormanlarının yüzde 94'ü de verimli ormandır. Sadece yüzde 6'sı bozuk." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title