"Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"

"Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Durmuş:

"Yönetmelik, çok zor şartlar altında görev yapan orman muhafaza memurlarını rahatsız ediyor"

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Orman Genel Müdürlüğünce yürürlüğe konan "Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nin zor şartlarda görev yapan orman muhafaza memurlarını rahatsız ettiğini öne sürdü.

Durmuş, Kocaeli Orman İşletme Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'de ormancılığın çok zor koşullarda yapıldığını söyledi.

Türkiye'de insanların temiz hava soluyarak, temiz su içmesinin orman çalışanlarının yürüttüğü mücadelenin sonucu olduğunu savunan Durmuş, şöyle konuştu:

 "175 yıllık geçmişi olan Orman Genel Müdürlüğünün koruma, yangınla mücadele ve ağaçlandırma gibi faaliyetlerinin temel olarak yürütülmesini orman muhafaza memurları üstlenmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan koşullarla çalışan bu meslektaşlarımız ne yazık ki son günlerde çok zor günler geçirmektedir. Özellikle 17 Ağustos 2012'de çıkarılan Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, yıllarca bu kurumun yükünü sırtlayan ormancı çalışanlarımızın başta ailelerini, çocuklarının eğitimini ve kendi sağlık koşullarını düşünmeksizin, bulundukları yerlerden zorunlu olarak rotasyon adı altında tayin etmeye, başka yerlere gitmeye zorlamıştır..

Yönetmelik, çok zor şartlar altında görev yapan orman muhafaza memurlarını rahatsız ediyor."

Yönetmeliğin 5 aydır uygulanmaya başlandığını, orman muhafaza memurlarının tercih etmedikleri yerlere gönderilmeleri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını savunan Durmuş, çalışma saatlerinin yargı kararı olmasına rağmen hala eski sistemle devam ettiğini ileri sürdü.

Durmuş, haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında çalışanların hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini vurguladı. - Kocaeli