Orman Bakanlığı: Araç-gereci Bırakın Moral Verin

Orman Bakanlığı: Araç-gereci Bırakın Moral Verin

Orman Bakanlığı: Araç-gereci Bırakın Moral Verin
ANKA - Haberler | Güncel

Çevre Ve Orman Bakanlığı, Söndürülemeyen Orman Yangınlarının Araç Gereç Eksikliğinden Kaynaklanmadığını Belirterek, "araç Ve Teknoloji Önemlidir Ama Bunları İnsan Kullanacağı İçin Moral Daha Da Önemlidir" Diyerek, Araçların Yetersizliği Yönündeki Haberleri Eleştirdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı, günlerdir söndürülemeyen orman yangınlarıyla mücadelede, araç-gereç ve teknoloji eksikliğinin gündeme getirilmesini eleştirerek, araçları insanların kullanacağını dolayısıyla moral-motivasyonun daha önemli olduğunu ifade etti. Bakanlık, kullanılan araç ve gereçlerin sayı ve teknoloji açısından yeterli olduğunu belirtti. Araç gereç yetersizliği ile ilgili basına yansıyan haberlerin, yangın söndürme ekiplerinin motivasyonunu olumsuz etkilediğini vurgulayan Bakanlık, kullanımda olan araç-gereç, personel ve lojistik destek birimleri hakkında bilgi verdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, “Yangınlarla mücadelede elbette araç gereç ve teknolojiler de önemlidir ama onları kullanan insanlar olduğuna göre onların moral motivasyonu mücadelede daha da önem kazanmaktadır” ifadelerini kullandı. Medyadan bu konuda destek de isteyen Bakanlık, yangın söndürme konusunda bilgisi olmayanların açıklamaları nedeniyle kamuoyunun yanıltıldığını savundu.

Bakanlık, çalışmalarda kullanılan araçları sıralayarak, bunların sayısının ve teknolojilerinin yeterli düzeyde olduğunu ve düzenli biçimde yenilendiğini anlattı. Buna göre yangın söndürme ekiplerinin kullanımında şu araçlar bulunuyor:

“24 helikpoter, THK’dan kiralanan 5 uçak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı 2 amfibik uçak, 645 arazöz, 144 su tankı, 137 dozer, 38 loder, 126 greyder, 99 treyler, 366 arazi aracı ve 417 motosiklet.”

Bunun yanında tüm teşkilatının 24 saat göreve hazır tutulduğunu belirten Bakanlık, yangın söndürme çalışmalarında doğrudan yer alan ekipte 10 bin 617 orman işçisi, bin 500 teknik eleman ve 5 bin memurun yer aldığını açıkladı. Bakanlık, iletişim altyapısı ve lojistik destekle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title