Orman Bakanı Eroğlu: İstanbul'u Çiçek Gibi Yapacağız

Orman Bakanı Eroğlu: İstanbul'u Çiçek Gibi Yapacağız

Erguvan fidanı dağıtım törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İstanbul'u çiçek gibi yapacağız." dedi.

Orman Bakanı Eroğlu: İstanbul'u Çiçek Gibi Yapacağız

'İstanbul Boğazı Erguvanla Buluşuyor'projesi kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Eyüp Belediyesi işbirliğiyle 10 bin erguvan fidanı Eyüplülere dağıtıldı. Fidan dağıtım törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu katıldı.

10 BİN ERGUVAN FİDANI DAĞITILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu erguvan fidanı dağıtımı öncesi bir konuşma yaptı. Bakan Eroğlu, 'İstanbul Boğazı Erguvanla Buluşuyor'eylem planının hayata geçirdiklerini söyledi. Eroğlu, "İstanbul'u ağaçlandırmak için kolları sıvadık. Yani şu ana kadar aşağı yukarı 15 milyon tane fidanı toprakla buluşturduk" dedi. Eroğlu geçen sene Mart ayından bugünlerde New York'tan bağlantı yaparak, İstanbul'daki ağaçlandırma seferberliğini başlattık. 1 milyon 2011 tane fidan dikeceğiz diye söz verdik. Geçen sene burada 1 milyon 350 bin tane fidan dikildi. ABD'yi geçtik böylece. Neticede bu sene İstanbul'da Erguvan yılı ilan ettik. Eskiden boğazın iki yakasında erguvanlar açar ve İstanbul'da muhteşem bir güzellik verirdi. Bu sene Orman Genel Müdürlüğüne bir e - postayla dedim ki'Bu yıl Erguvan yılı ilan edile. İstanbul'a yıl sonuna kadar 100 bin fidan dikile' diye talimat verdim. Geçen hafta Üsküdar'da başladık. Orada 5 bin demiştik ama 7 bin 500 adet erguvan fidanı dağıtıldı. Bugün de burada bu güzel ilçede 10 bin tane erguvan fidanı vatandaşlarımıza dağıtılacak"diye konuştu.

" 23 MİLYON DEKARLIK BİR ARAZİYİ AĞAÇLANDIRIYORUZ "

Bakan Eroğlu Türkiye'nin dört bir yanında ağaçlandırma çalışmalarına devam ettiklerini söyleyerek,"iz şu anda Trakya büyüklüğünde, neredeyse Belçika'ya yakın bir alanı Türkiye'de ağaçlandırıyoruz. 2 milyon 300 bin hektarlık bir alan. Yani 23 milyon dekarlık bir araziyi ağaçlandırıyoruz"dedi. Eroğlu"Hedefimiz şu, İstanbul dünyanın incisi. İstanbul'u çiçek gibi yapacağız. Bunu yapacak güç de var. Başbakanımızın bu konuda talimatı da var"diye konuştu.

Eroğlu,"Bu yıl sonunda Eylül - Ekim ayında ise, İstanbul'da ıhlamur eylem planını gerçekleştireceğiz"şeklinde konuştu.

ÖNCE ERGUVAN FİDANI DAĞITTI; SONRA DİKTİ

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu vatandaşlara önce erguvan fidanı dağıttı. Ardından da bir erguvan fidanı alarak Eyüp Sultan Meydanı'na dikti. Bakan Eroğlu fidanı dikerken,"Eyüp Sultan Meydanı'na fidan dikmek kadar büyük bir mutluluk olamaz"dedi. Eroğlu, daha sonra Eyüp Belediyesi'nin kullanacağı 30 temizlik aracının hizmete alım törenine katıldı. Bir temizlik aracını kullanan Eroğlu, törene katılanlarla fotoğraf çektirdi.

Kaynak: DHA