'Orman Alanlarıyla İlgili Yeni Koşullar Geliyor'

'Orman Alanlarıyla İlgili Yeni Koşullar Geliyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Orman Alanlarının Turizme Açılmasıyla İlgili 25 Yıldır Türkiye'de Olmayan Yeni Koşulları Turizm Teşvik Yasası ile Uygulamaya Koyacaklarını Bildirdi.

'Orman Alanlarıyla İlgili Yeni Koşullar Geliyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, orman alanlarının turizme açılmasıyla ilgili 25 yıldır Türkiye'de olmayan yeni koşulları Turizm Teşvik Yasası ile uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Bakan Günay, Forum Çamlık'ı gezmek için özel uçakla Denizli'ye geldi. Forum Çamlık yetkilileri tarafından alışveriş merkezi önünde karşılanan Günay, yaklaşık 45 dakika gezdikten sonra kahve molası verdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Günay, Turizm Teşvik Yasası ile ormanların kullanılmasıyla ilgili sınır getirildiğini açıkladı. Sınırın Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra olduğunu ifade eden Günay, "Dört şart ile orman alanını turizme açacağız. Birincisi, yörede turizm için orman arazisinden faydalanılacaksa ormana tahsis edilen alan, o şehirdeki orman varlığının yüzde 1'i geçemeyecek. İkincisi bir yörede orman alanı tahsis edilmesi için o yörede turizme elverişli hazine arazisi bulunacak. Üçüncüsü tahsis ettiğimiz orman alanı içerisindeki inşaat alanı yüzde 30'u geçemeyecek. Dördüncüsü ise bir orman alanı tahsisi yapmışsak, ağaç kesilip kesilmediğine bakılmamaksızın alanın, üç katı kadar ağaçlandırılma yapılmasını ve üç yıllık bakımının peşin olarak Orman idaresi fonuna yatırılmasını isteyeceğiz. Bunlar 25 yıldır Türkiye'de olmayan yeni koşullardır" dedi.

Bazı basın kuruluşları tarafından "Ver parayı vur baltayı" gibi ifadeler kullanıldığını ve bunların yanlış olduğunu aktaran Günay, "Basın mensubu arkadaşlarımızı ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmeye her zaman hazırız. Biz ormanın, yeşilin, doğanın ve tarihin korunması anlayışı içinde Türkiye'deki turizmi geliştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: CHA