Orhangazi'de Değerli Yabani Meyveler Canlandırılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Orhangazi'de Değerli Yabani Meyveler Canlandırılıyor

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Orhangazi Şefliği'nde, Ihlamur Başta Olmak Üzere Kızılcık ve Muşmula Benzeri Değerli Yabani Meyvelere Yönelik Canlandırma Çalışması Başlatıldı.

Orhangazi'de Değerli Yabani Meyveler Canlandırılıyor

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Orhangazi Şefliği'nde, ıhlamur başta olmak üzere kızılcık ve muşmula benzeri değerli yabani meyvelere yönelik canlandırma çalışması başlatıldı.

Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, Orhangazi ilçesi Gölyaka köyü mıntıkasındaki 20 hektarlık bozuk yapraklı orman alanında yapılan rehabilitasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Bozuk orman sahasındaki yaşlı, bozuk ve çürümeye yüz tutmuş ıhlamur ağaçlarının kök boğazından kesilerek taze sürgünler vermeye zorlandığını belirten Ali Girgin, iyi nitelikte olan genç ıhlamur ağaçlarının çevresindeki onlara baskı yapan ve zarar veren diğer ağaçların da kesildiğini söyledi.

Çevresine bakım yapılan bu ağaçların gelecekte çiçeklerinden yararlanmak amacıyla geniş ve yayvan tepe tacı geliştirmesi için yerden 1,5-2 metre yükseklikte tekniğine uygun olarak kesildiğini vurgulayan Girgin, şu bilgileri verdi: "Ayrıca bu saha içerisinde bulunan kızılcık ve muşmula benzeri meyve ağaçlarına da bakım yapılıp, meyve verimini artırmak amacıyla tekniğine uygun olarak budanıyor. Bunların yanı sıra bu bozuk orman alanında bulunan kaliteli meşe türlerine de ihtiyaç doğrultusunda bakım yapılıyor. Bu tür bozuk ormanlarda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile hem orman iyileştiriliyor ve ıhlamur çiçeği veriminin artırılması hedefleniyor, hem de organik yabanıl meyvelerin verimi yükseltilerek yöre halkının gelir kaynağının çoğaltılması amaçlanıyor."

Girgin, bu tür çalışmaların diğer bozuk orman alanlarında da sürdürülmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

(CİHAN)