Orhan Doğan Toprağa Verildi

Orhan Doğan Toprağa Verildi

Kalp Krizi Geçirmesinin Ardından Hayatını Kaybeden Eski Dep Milletvekili Orhan Doğan Cizre'de Törenle Toprağa Verildi.

Orhan Doğan Toprağa Verildi

Kalp krizi geçirmesinin ardından hayatını kaybeden Eski DEP milletvekili Orhan Doğan, Cizre'de törenle toprağa verildi. DEP milletvekillerinden Leyla Zana, cenaze töreninde alanı dolduran kalabalığa yaptığı konuşmada, "O hayatının tamamını barışa adayan bir insandı. Biz onu buraya getirip size teslim ettik. O, barışı ve özgürlüğü istiyordu. Siz onun bu isteğine sahip çıkmazsanız, iki eli yakanızda olacaktır. Kürt halkı dostlarını iyi bilir, ona göre tavrını alır. Sizi aldatmak isteyenlere sakın inanmayın" dedi.

Orhan Doğan, Cizre'de kalabalık bir törenle toprağa verildi. Törenin düzenlendiği Otogar alanını dolduran kalabalık sık sık "Biji Orhan", "Şehit namırın", "Hepimiz Orhan'ız Orhan burada", "Botan uyuma şehidine sahip çık" gibi sloganlar attı. Doğan'ın ailesi ve eski DEP milletvekilleri ile bağımsız milletvekili adayları DTP otobüsüyle cenaze törenin düzenlendiği alandaki Mem-u Zin Camisi'nin önüne geldi. DTP'li belediye başkanları, eski DEP'li vekiller ve Doğan'ın ailesi otobüsün üzerinden kalabalığa karanfiller attı.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Doğan'ın kızı Aysel Doğan yaptığı Kürtçe konuşmada "Babamı sahiplendiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. O bir Kürt aydınıydı, onun yolunda kızı olarak ben yürüyeceğim" dedi. Daha sonra eski DEP milletvekili Leyla Zana, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada, Doğan'ın hayatını barışa adayan bir insan olduğunu söyledi. Kalabalığa, "Biz onu buraya getirip size teslim ettik" diye seslenen Zana "O barışı ve özgürlüğü istiyordu. Siz onun bu isteğine sahip çıkmazsanız onun iki eli yakanızda olacaktır. Kürt halkı dostlarını iyi bilir ona göre tavrını alır. Sizi aldatmak isteyenlere sakın inanmayın. 91 seçiminde onu milletvekili olarak Meclis'e gönderdiniz. Şimdi burayı o, size barış ve özgürlük meydanına çevirdi" diye konuştu.

ZANA: "KÜRDİSTAN GURUR DUYMALI"

Leyla Zana konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz onun mücadele arkadaşları olarak güneşin ancak ışınları olabiliriz ama o bugün güneşin yoldaşı oldu. Yabancı halklar da var aramızda onlar da bilsinler ki Kürdistan böyle bir evlat doğurduğu için kendisiyle gurur duymalı. Buradaki herkese sesleniyorum siz de onunla gurur duymalısınız. Belki barış Kürt halkı ile yalnız olmaz bütün halkların ve aydınların, demokrasiye ihtiyaç duyan onurlu insanların duruşuyla olur."

Akşam namazı ve cenaze namazının ardından Orhan Doğan'ın cenazesi, tören alanının yanında bulunan Asri Mezarlığa defnedildi. Tören sırasında herhangi bir gerginlik yaşanmazken, Mem-u Zin Parkı'nda açılan çadırda Doğan'ın ailesi ve DTP'liler taziyeleri kabul etti.

Törende DTP'li belediye başkanları, bağımsız milletvekili ardayları, CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, İstanbul bağımsız milletvekili adayı Baskın Oran, EMEP eski Genel Başkanı Levent Tüzel, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, Barış Girişimcileri'nden Osman Kavala, Büşra Ertan, Mebuse Tekay, Metin Balkaner, İHD Genel Başkanı Reyhan Yalçındağ gibi isimlerin yanı sıra KYB Ankara Temsilcisi Behroz Gelali de yer aldı. Cizre, çevre ilçeler ve Şırnak'taki otellerde yer kalmazken, cenazeyi çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu izledi.(ANKA)

Kaynak: ANKA