Orgeneral Büyükanıt: "ABD ile İstihbarat Paylaşımında Hiçbir Sorun Yok"

Orgeneral Büyükanıt: "ABD ile İstihbarat Paylaşımında Hiçbir Sorun Yok"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Sınır Ötesi Operasyonun Ardından ABD ile Olan İstihbarat Bağının Sorulması Üzerine, "İstihbarat Paylaşımında Hiçbir Sorun Yok" Dedi.

Orgeneral Büyükanıt:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sınır ötesi operasyonun ardından ABD ile olan istihbarat bağının sorulması üzerine, "İstihbarat paylaşımında hiçbir sorun yok" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği-2 konulu sempozyumun katılımcılarına Merkez Orduevi'nde bir resepsiyon verdi. Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin sorusu üzerine, bugünkü konuşmasında dikkat çektiği Pakistan konusuna değindi. Pakistan'da yaşanan tehlikeyi uzun zamandır dile getirdiğini belirten Orgeneral Büyükanıt, Pakistan'da bulunduğu sırada karikatür krizi nedeniyle Lahor ve Peşaver kentlerinde yaşanan olayları anımsattı. "Ülkede sükunetin sağlanması lazım. İktidarda o olur, bu olur" diyen Orgeneral Büyükanıt, bölgedeki Taliban güçlerinin ellerine nükleer silahların geçebileceğini değerlendirdiğini ve bundan korktuğunu vurguladı. Peşaver'deki olayları kontrol altına almak için bir ordunun kullanıldığını ifade eden Büyükanıt, "Pakistanlılar bizim kardeşimiz. Orada ben Türk'üm dediğinde iş biter" diye konuştu. Afganistandaki terör unsurlarının çoğunluğunun Pakistan sınırında bulunduğunu dile getiren Orgeneral Büyükanıt, Pakistan'ın nükleer silaha sahip olduğunu anımsattı.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'den Pakistan'daki olaylara ilişkin kendisine bir görüşme talebi gelip gelmediğinin sorulması üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Kendisinden bir talep geldi. Talep geldiğine göre görüşmemizde fayda var. Görüşmekten kaçmamak lazım. Herkesle görüşmek gerekir" şeklinde konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, sınır ötesi operasyonun ardından ABD ile olan istihbarat bağının sorulması üzerine, "İstihbarat paylaşımında hiçbir sorun yok. Yalan mı söyleyeyim, sorun var mı diyeyim. Askeri anlamda hiçbir sorun yok. Var mı diyeyim, yok" dedi.

(TAN-DUY-OK-Y)

Kaynak: İHA