Orgeneral Başbuğ'un Azerbaycan Temasları

Orgeneral Başbuğ'un Azerbaycan Temasları

Resmi Ziyaret Amacıyla Bakü'de Bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Temasları Kapsamında Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev ile Görüştü.

Orgeneral Başbuğ'un Azerbaycan Temasları

Resmi ziyaret amacıyla Bakü'de bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, temasları kapsamında Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev ile görüştü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Savunma Bakanı Abiyev'in, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ'a görüşmede, Güney Kafkasya bölgesindeki askeri siyasi durum, Ermenistan'ın işgalci politikası, Azeri Ordusu'nun geliştirilmesi ve NATO ile İkili İşbirliği Faaliyet Programı süreciyle ilgili bilgi verdiği kaydedildi. Abiyev, 'Azerbaycan Ordusu'nun kurulması ve geliştirilmesinde Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğine minnet duyduklarını' kaydetti. Açıklamada, Orgeneral Başbuğ'un da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin gelişmesine bundan sonra da desteğini esirgemeyeceğini ifade ettiği belirtildi. Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Seyhan Ceyhan'ın da hazır bulunduğu görüşmede, ayrıca iki ülke askeri işbirliğinin gelecekteki perspektiflerinin de ele alındığı belirtildi.

Orgeneral Başbuğ'un, Bakü'deki temasları kapsamında çeşitli ziyaretlerinin yanısıra Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının başlangıç noktası kabul edilen Sangaçal Terminali'ni de ziyaret etmesi bekleniyor.

(MN-OYK-OYK-OK-D)