Orgeneral Başbuğ: "Terörle Mücadele Hukuk İçerisinde Devam Edecek"

Orgeneral Başbuğ: "Terörle Mücadele Hukuk İçerisinde Devam Edecek"

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Terör Örgütü Yok Oluncaya Kadar Bu Mücadelenin Hukuk İçerisinde Devam Edeceğini Söyledi.

Orgeneral Başbuğ:

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, terör örgütü yok oluncaya kadar bu mücadelenin hukuk içerisinde devam edeceğini söyledi.

Orgeneral Başbuğ, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay ve Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz ile birlikte Vali Selahattin Aparı'yı makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklamaya yapan Orgeneral Başbuğ, güvenlik birimi olarak polisiyle, jandarmasıyla terörle mücadelenin terör bitene kadar devam edeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Terör örgütü yok oluncaya kadar bu mücadele hukuk içerisinde devam edecek. Dün nasıl ise bugün de yarın da bu mücadele hukuk ve yasalar içerisinde aynı kararlılıkla devam edilecektir. Bunu Van'da söyledim; Hakkari'de söyledim... Bu konuda kesin kararlıyız. Bu mücadelede bölge halkı bizim için çok önemli, bölge halkını her zaman yanımızda görüyoruz. Hakkari'de halkın içine karıştık, epey insanlarımızla yan yana geldik konuştuk. Şunu gördüm görüştüğümüz, beraber olduğumuz insanlarımızın gözlerinde sevgi gördüm ve bunu bekliyorlardı. Her zaman bu kanlı terör örgütünden en çok zarar gören bölge halkıdır. Teröre destek verenler çok cüzi miktardadır. Bölge halkımızdan da bu cüzi miktarda olan terör örgütüne destek vermemesini istiyoruz. Bu mücadelemizde mülki amirlerimizin çok önemli yerleri var ve tarihi görevleri var; hem yetki hem de sorumluluk açısından. Gittiğimiz yerlerden gönül rahatlığıyla ayrılıyoruz. Mülki amirlerimiz ve yetkililerimiz bölge halkıyla bütünleşmek ve kaynaşmak için bütün imkanlarını seferber etmişler. Altını çiziyorum, özelikle güvenlikten sorumlu olan bizler de ve bütün mülki amirlerimizin mevcut kanunları titizlikle uygulanmasını ve takip edilmesini istiyoruz. Türkiye'deki kanunlar titizlikle uygulandığı zaman mevki makamlarımızdakiler, bunu yaptıktan sonra her şey hal olacaktır. Diyarbakır'daki olayları kınıyoruz. Yetkililerimizden ve devletin ilgili makamlarından bu olayın faillerinin bulunup, yakalanarak cezalandırılmasını bekliyoruz, istiyoruz.''

Kaynak: AA