Organ ve Doku Bağışı Haftası

Organ ve Doku Bağışı Haftası

Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle Antalya'nın Alanya ilçesinde başlatılan kampanyanın ilk gününde 50 kişi organ bağışında bulundu.

Organ ve Doku Bağışı Haftası
01.11.2011 17:20 | Son Güncelleme: 01.11.2011 17:20

Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle Antalya'nın Alanya ilçesinde başlatılan kampanyanın ilk gününde 50 kişi organ bağışında bulundu.

Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla Alanya Devlet Hastanesi'nde başlatılan kampanya kapsamında, hastane bahçesine stant kuruldu. Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Sezer Uğus ve yardımcısı Işın Solak, stantta vatandaşların organ bağışlarını kabul etti. Uğus, kampanyanın ilk gününde 50 kişinin organ bağışında bulunduğunu belirterek, 3 gün boyunca stantta vatandaşları bilgilendireceklerini söyledi.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de sorunu olduğunu bildirdi.

Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Başaran, şöyle konuştu:

"Milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı AB ülkelerinde ortalama 18.1 iken, ülkemizde 3.6'dır. Ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması, Sağlık Bakanlığı'nın öncelikli hedeflerindendir. Organ nakli, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesidir. 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için, 18 yaşını doldurmuş olmak, bu dileğin iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması ve bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır."

Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü görevlilerince bağışta bulunanlara

"Doku ve Organ Bağışı" belgesi verdiklerini anlatan Başaran, "Organ bağışında bulunduğunuz takdirde organ bekleyen hastalara yaşama şansı verebilmeniz için bağış belgenizi bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulundurmanız ve bu konuyla ilgili yakın akrabalarınıza bilgi vermeniz gerekmektedir" dedi.

Türkiye'de kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organların yanı sıra, kalp kapağı, kornea ve kemik iliğinin de başarıyla nakledildiğini anlatan Başaran, "Bir kişi organını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir. Alanya'da sadece böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 150 civarındadır. Bir çok hasta, organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek yaşam armağanıdır. Organ bağışı ile bir yaşam armağan etmektesiniz, bu nedenle tüm vatandaşlarımızı organ bağışına davet ediyoruz" diye konuştu.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title