Organ Bağışı İçin Ankara'ya Yürüyor

Organ Bağışı İçin Ankara'ya Yürüyor

Kendisine "Yürüyen Adam" Lakabını Takan Kaynak İşçisi Erdoğan Erikçi, İnsanları Organ Bağışına Teşvik Etmek Amacıyla, Dün İstanbul'dan Başlatığı Ankara Yürüyüşünde Bugün Kocaeli'nin Gebze İlçesine Geldi.

Organ Bağışı İçin Ankara'ya Yürüyor

Kendisine "Yürüyen Adam" lakabını takan kaynak işçisi Erdoğan Erikçi, insanları organ bağışına teşvik etmek amacıyla, dün İstanbul'dan başlatığı Ankara yürüyüşünde bugün Kocaeli'nin Gebze ilçesine geldi.

Türkiye'de yaşanan organ bağışı sıkıntısına dikkat çekmek ve insanları organ bağışına teşvik etmek amacıyla, dün İstanbul'dan Ankara'ya doğru yürümeye başlayan Erdoğan Erikçi (28) isimli kaynak işçisi, bugün Gebze'ye ulaştı. Gebze'ye gelen Erikçi, Gebze İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. İlhan Kadıoğlu tarafından kapıda karşılandı.

İstanbul'da yapımı devam eden Marmaray Projesi'nde kaynakçı olarak çalıştığı öğrenilen Erdoğan Erikçi, organ bağışının önemine dikkat çekmek için böyle bir karar aldığını belirterek, "Çalıştığım işimden istifa ettim. Ancak, yürüyüşten sonra yeniden işime döneceğim. İstanbul'dan Ankara'ya kadar, yaklaşık 25 günde 500 kilometre yürüyerek, Ankara Kızılay Meydanı'nda bu yürüyüşü tamamlayacağım" dedi.

Yürüyüş için en büyük destekçisinin bakkal komşusu olduğunu söyleyen Erikçi, "O bana yola çıkarken, 100 kontör hediye etti. Sponsorum filan yok. İşimden kazandığım ve biriktirdiğim paralarla bu yola çıktım. Ailem ya da akrabalarımdan da organ bağışına ihtiyacı olan kimse yok. Bir gün yolda giderken, bir reklam tabelasında, 'organ bağışı hayat bağışıdır' yazısını gördüm ve bundan etkilendim. Bu yürüyüşe, dün Anneler Günü'nde İstanbul Taksim'den başladım" diye konuştu.

Yaklaşık 25 gün içinde Ankara'da olmayı hedeflediğini de anlatan Erikçi, "Öldükten sonra organlarımızın toprağın altında çürümesini istemiyorsak, organlarımızı bağışlamalıyız. Benim bu yürüyüşü yaparken tek amacım, organ bağışının önemine dikkat çekmek" şeklinde konuştu.

Gebze İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. İlhan Kadıoğlu da, Erikçi'nin oldukça kutsal bir görev üstlendiğini belirterek, organ bağışının hayat kurtaracak bir adım olduğunu vurguladı.

Daha önce de 6 kez çeşitli taleplerle yürüyen Erdoğan Erikçi, 2003 yılında Irak'ta ABD işgaline karşı çıkmak için Bağdat'a yürümüş ve burada canlı kalkan olarak bir süre kalmıştı. Erdoğan Erikçi, bu yürüyüşünün ardından ise en kısa zamanda AIDS'le ilgili başka bir yürüyüş yapacağını ve hedefinin Hollanda'ya kadar yürümek olduğunu da sözlerine ekledi.

(KA-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA