Organ Bağışı Haftası

Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların, uygun organ bulunamaması nedeniyle kısa sürede hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Organ Bağışı Haftası
01.11.2011 17:21 | Son Güncelleme: 01.11.2011 17:21

Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların, uygun organ bulunamaması nedeniyle kısa sürede hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 31 Ekim ve 6 Kasım tarihlerinin Organ Bağış Haftası olarak ilan edildiği kaydedildi.

Tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların Türkiye'nin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer aldığı belirtilen açıklamada, şunlar bildirildi:

"Türkiye'de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybetmektedir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az iki tanık önünde bilinci açık ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı, imzalı veya sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağın bir hekim tarafından imzalanması gereklidir. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması, organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Organ bağışı işlemi sağlık müdürlüklerinde, hastanelerde, emniyet müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında), organ nakli yapan merkezlerde, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir."

- SAKARYA

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title