Ordulu Engelliler Sorunlarına Çözüm İstedi

Ordulu Engelliler Sorunlarına Çözüm İstedi

Ordu Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri eğitim, sağlık, ulaşım ve sosyal alanda karşılaştıkları sorunları dile getirdi.

Ordulu Engelliler Sorunlarına Çözüm İstedi

Ordu Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri eğitim, sağlık, ulaşım ve sosyal alanda karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Tahıl Pazarı'nda toplanan engelliler adına konuşan Nur Emeksiz, "İlimizde yaşayan 86 bin engelliden bir tanesiyim. Yapılan tüm olumlu çalışmalara rağmen ilimizde engellilerin eğitim alanındaki haklarını kullanamadığı açıkça bellidir. Tüm engelli gruplarının eğitim sorunu yüksek seviyededir. Birçok engelli okur yazar değildir. Okullardaki fiziki alan bozukluğu, eğitim kurumlarının engelli öğrencilere yönelik olumsuz bakışları, özel eğitim alması gereken bireylerin eğitim hakkının engellenmesi birer sorundur. Eğitim alanında engelleniyorum" dedi.

Ulaşım ve sosyal yaşamda engellilerin sorunlarının bulunduğunu belirten engelli Kadir Kurt ise şunları söyledi: "Hem fiziki alanların uygun olmaması hem de ulaşım için engellilere yönelik araç olmaması nedeniyle sosyal yaşama katılamıyorum. Bu alanda Ordu'da yapılabilecek pek fazla bir çalışma da bulunmamaktadır. Sadece birkaç kurs ve iki spor kulübü var. Tiyatro, sinema salonları gibi alanlarda engellilere yönelik düzenlemeler yapılmadığı için ulaşım ve sosyal yaşamda engelleniyorum. "

Engelli vatandaşlar daha sonra Ordu Belediyesi'nin önüne kadar yürüyerek Belediye Başkanı Seyit Torun'dan Engellilere basketbol sahası yaptırılması konusunda söz aldı.