Ordu ) Türkiye'nin En Uzun Tünelinde İlginç Kazalar

Ordu ) Türkiye'nin En Uzun Tünelinde İlginç Kazalar

Karadeniz Sahil Yolu'nun, Ordu'nun Perşembe İlçesi'ndeki 3 bin 820 metre uzunluğunda olan Türkiye'nin en uzun tüneli Nefise Akçelik, en üst güvenlik sistemleriyle donatılarak kontrol edilirken tünelde bugüne kadar çok sayıda ilginç kaza da meydana geldi.

Ordu ) Türkiye'nin En Uzun Tünelinde İlginç Kazalar

Karadeniz Sahil Yolu'nun, Ordu'nun Perşembe İlçesi'ndeki 3 bin 820 metre uzunluğunda olan Türkiye'nin en uzun tüneli Nefise Akçelik, en üst güvenlik sistemleriyle donatılarak kontrol edilirken tünelde bugüne kadar çok sayıda ilginç kaza da meydana geldi. Tünel iç ve dışındaki kameralar bu kazaları kayıt altına aldı. Karayolları 7'nci Bölge Müdürü Abdullah Uraloğlu tünelde yere atılan sigara izmaritinin bile tespit edildiğini söyledi. Ordu'nun Perşembe İlçesi'nde 2007 yılının Nisan ayında hizmete açılan Türkiye'nin en uzun tüneli Nefise Akçelik'te dünya standartlarında en üst seviye güvenlik sistemi kuruldu. Tünelde 18 ayrı sistemin faal olduğunu söyleyen Karayolları 7'nci Bölge Müdürü Abdullah Uraloğlu, Tünelde 84 jetfanla egzoz kirliliği ve tozlanmanın önüne geçilirken, 72'si sabit 8'i hareketli kamera ile de tünel 24 saat kontrol merkezi tarafından izleniyor dedi.

TÜNELDE YOK YOK. KAMERALAR HER OLAYI KAYIT EDİYOR

Tünellerin 24 saat izlendiği Kontrol Merkezinin Şefi Nurettin Hatipoğlu ise olay algılama sistemi ile tünel içerisinde duran, ters yönde giden araç, yaya, yabancı cisim, hatta sigara izmariti gibi durumların hemen kameralar tarafından algılanıp kontrol merkezinin sinyalle uyarıldığını vurguladı. Tünelde 200 metrede bir acil haberleşme cihazlarının bulunduğu, kontrol merkezinde de bir itfaiye eri ile itfaiye aracı hazır bekletilirken, yangın algılama sistemi sayesinde tünelin sağ ve sol duvarlarındaki ısıya ve dumana duyarlı kablolar aracılığı ile kontrol merkezine hemen uyarı sinyali gidiyor. Taşıt cinslerine göre tünele giren araçlarında otomotik olarak sayılırken, 5 ayrı acil geçiş kapısının yanı sıra radyo yayını ile de FM bandı üzerinden sürücüler Türkçe- İngilizce olarak bilgilendiriliyor. Trafik sistemi ile de sürücüler görsel olarak uyarılmaktadır. Kamyonların yüksekliği de otomatik olarak tespit edilip sürücü hemen elektronik panolardan ikaz edilirken, hız kontrol sistemi ile de sürücülerin yine aynı yolla dikkati çekilen Nefise Akçelik Tüneli gidiş-geliş olarak iki tüpten oluşmaktadır. Tünelin her tüpü, biri emniyet olmak üzere 3 şeritli. 3 bin 820 metrelik tüneli de içerisinde bulunduran 27 kilometrelik sahil yolun maliyeti ise 366 milyon dolar olduğu belirtildi. Nefise Akçelik'in giriş ve çıkışlarında ve tünel içerisinde bugüne kadar meydana gelen kazalarda kameralar tarafından saniye saniye kayıt edildi.

-- KUTU ------

Nefise Akçelik kimdir

1955 yılında Tekirdağ'da dünyaya gelen Nefise Akçelik, 16 yaşında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne kaydını yaptırdı. Bölümündeki tek kız öğrenci olan Akçelik, 20 yaşında çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrenmiş olarak okulunu tamamladı. Nefise Akçelik, 1978 yılında evlendi. Aynı yıl Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Tüneller Şubesi Müdürü olarak göreve başladı.

Bolaman mevkiindeki bu tünelin projelendirilmesi ve yapımında büyük emeği geçtiği için proje adı 'Hapan' olan tünele, Akçelik'in yakalandığı göğüs kanseri nedeniyle 2003 yılında hayatını kaybedince, Genel Müdürlük tarafından 'Nefise Akçelik Tüneli' adı verildi. Akçelik, yurdun birçok bölgesindeki tünellerin zemin etüdlerini hazırladı.