Ordu: Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Ordu'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, meslek lisesi ve okullarının, meslek yüksek okullarının cazip hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) arasındaki çatışmaların, çekişmelerin bitip, bir an önce Türkiye'nin geleceği olan meslek yüksek okulu ve meslek lisesinin geleceğini kurtarmak lazım" dedi.

Ordu: Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Ordu'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, meslek lisesi ve okullarının, meslek yüksek okullarının cazip hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) arasındaki çatışmaların, çekişmelerin bitip, bir an önce Türkiye'nin geleceği olan meslek yüksek okulu ve meslek lisesinin geleceğini kurtarmak lazım" dedi.

Ordu'nun Ünye İlçesi'nde Ticaret Borsası (ÜTB) tarafından yaptırılan Çıraklık ve Mesleki Eğitim Merkezi'nin temel atma törenine katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin, geleceği olacak gençlerin eğitilmesi için iyi mekanlara ihtiyacı var" dediği konuşmasında, "Gençlerimiz yetişirken, eğitim alırken, Türk sanayi ve ticaret hayatına hizmet verir şekilde yetişmesi lazım. Ülkemizde düz liseye gidenlerin oranını yüzde 70, meslek okullarına giden oranını ise yüzde 30 olarak görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde durum bunun tam tersi. Onlar da mı acayiplik var, yoksa bizde mi? Baktığımız zaman onların yolunun doğru olduğunu görüyoruz. Bu nedenle meslek okullarının cazip hale getirilmesi gerekir. Biz sanayiciler olarak yetişmiş gençler arıyoruz. Onu da bulamıyoruz. Yani bir kaynak ustası bulamıyoruz. Diğer taraftan lise ve üniversite mezunu bir sürü işsiz gencimiz var" diye konuştu.

Mesleki eğitim veren okullara önem verdiklerini ve desteklediklerini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, meslek yüksek okulu yerine üniversite tercih edilmesinin askerlikle ilgili bazı statülerden kaynaklandığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Bu ikisi arasında statü farkı olarak gördüğümüz farkı kaldırmamız lazım. Meslek yüksek okulu ile üniversiteyi bitiren aynı statüde askerlik yapıyor olması lazım" dedi.

Törende, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik ve Kaymakam Nevzat Ergün'ün de duygu ve düşüncelerini belirten birer konuşma yaptılar. İlçenin Bayramca Mahallesi'nde 600 metrekare alan üzerine, bodrum dahil 3 kat olarak 10 derslikli ve 2 atölyeden ibaret olacak olan okulun temel atma töreni, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve törene katılan protokol üyeleri tarafından butona basılarak gerçekleştirildi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, temel atma töreninin ardından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) tarafından ilçede ödediği vergilerle dereceye girenlere düzenlenen ödül törenine katıldı. Törene, Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, AK Parti Ordu Milletvekilleri Enver Yılmaz, Hamit Taşçı, Kaymakam Nevzat Ergün, Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Tarım ve Köy İşleri eski Bakanı Refaattin Şahin, Merkez Bankası Eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, çevre il ve ilçe ticaret odaları ve borsaları yönetim kurulu başkanları katıldı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan ÜTSO Başkanı İsmail Hakkı Kara, "Vergi vermek vatandaşlık görevidir. Sosyal adaletin sağlanması, ülkenin refaha kavuşması ancak her kişi ve kurumun vergisini tam olarak ödemesiyle mümkündür" ifadelerini kullandı.

Ödediği vergilerin miktarıyla ilçede dereceye girenlere ödüllerinin verildiği törende yaptığı konuşmasında idarecilerin birlik ve beraberliğinin sağlanması ve bu konuda halkın bir bütün olması gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Eskiden vali, belediye başkanı bizimle birlikte olmuyordu. Ama bu zihniyet değişti. Kalkınmanın sihri burada. Bir ilin valisi, belediye başkanı, milletvekilleri, oda başkanları ve meslek örgütleri başkanı birlikteyse, o ilin çehresi değişmiştir. Sizden ricam bu birlikteliğin sağlanmasıdır" şeklinde konuştu.

Fakültenin 75. Yıl Konferans Salonu'nda düzenlenen vergi rekortmenleri ödül töreninde, rekabet olmazsa gelişmenin olmayacağını ve gelişmenin öncüsünün rekabet olduğunun altını çizen Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türk özel sektörü olarak rekabet şartlarının ortaya çıkmasını en çok isteyen kişiyiz. Tekelciliğin olduğu yerde gelişme olmaz. Kuzey komşumuz Sovyetler Birliği teknolojide dünya birincisi olmasına rağmen, bir tane kurşun atılmadan yıkıldı. Onu ekonomi çökertti. Ekonomisinin çökmesinin sebebi ise, rekabetin olmayışı idi. Kişisel ilişkilerin ön plana çıktığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Onun yerine kuralların olduğu, kuralların eşit şartlarda uygulandığı bir ülke içinde eşit şartlarda rekabete açılmasını istiyoruz. O zaman Türkiye'yi kimse tutamaz" açıklamasında bulundu.

Vali Said Vakkas Gözlügöl de törende bir konuşma yaparak, üreten, istihdam sağlayan ve vergi ödeyen iş adamlarına teşekkür edip, çalışmalarında başarılar diledi. Yapılan konuşmaların ardından törene katılanlar tarafında ilçedeki vergi rekortmenlerine ödülleri verildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ne katıldığı temel atma töreninde ÜTB başkanı Osman Atik tarafından, ödül töreninde ise ÜTSO Başkanı İsmail Hakkı Kara Kara tarafından çini işlemeli porselen taba hediye edildi. Başkan Hisarcıklıoğlu karayoluyla Ünye'den ayrılarak Samsun'a hareket etti.

Kaynak: İHA