Ordu Sıcaktan Bunalan Ordulular Yaylalara Akın Etti

Ordu Sıcaktan Bunalan Ordulular Yaylalara Akın Etti

Sıcaktan bunalan Ordulular yaylalara akın ettiKARADENİZ'de son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği Ordu'da, 31 dereceyi bulan sıcaktan bulanalan vatandaşlar, 2 bin rakımlı yaylalara akın etti.

Sıcaktan bunalan Ordulular yaylalara akın etti

KARADENİZ'de son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği Ordu'da, 31 dereceyi bulan sıcaktan bulanalan vatandaşlar, 2 bin rakımlı yaylalara akın etti.

Ordu'nun sahil ve orta kesimlerinde etkili olan sıcak havadan bunalan vatandaşlar, serinlemek amacıyla 2 bin rakımlı yaylalara çıkıyor. Hava sıcaklığının 31 derece olduğu kentte, oksijeni bol yaylalara rağbet gösteren Ordulular'ın yaylalara akın etmesi konaklama tesisleri ve kasapların da yüzünü güldürdü. Evi olanlar yayla evlerinde konaklarken, olmayanlarda tesisleri tercih ediyor. 2 bin rakımlı Kabadüz İlçesi'ne bağlı Çambaşı Yaylası'nda ailesiyle birlikte otel işletmecisi olan Bahri Özbucak, geçen yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yayla sezonunun kötü geçtiğini, bu yıl ise işlerden umutlu olduğunu söyledi.

TESİS İŞLETMECİLERİ UMUTLU

Geçen Ramazan Bayramı tatili itibariyle hava sıcaklarının da artmasıyla yaylalara yerli ziyaretçilerin akın etmeye başladığını belirten Bahri Özbucak, "Geçen yıl darbe nedeniyle rezervasyonlar iptal oldu zarar ettik. Şuanda durum iyi görünüyor, sezonun başındayız. İşlerin iyi olacağından ümitliyiz. Hava sıcaklığının olması bizim işlerimizi artırıyor. Şuanda yerel turistler yaylalara rağbet ediyor, henüz yabancı turistler gelmedi. Yerli turistler yayla turizmini daha çok benimsiyor. Konaklama fiyatlarımızda gayet makul, 3 yıl fiyat artırmadık. Burada yaylanın doğal güzelliğinde müşterilerimize yöresel organik kahvaltı ürünleri sunuyoruz. Kendimiz üretip burada müşteriye veriyoruz. Konaklama fiyatlarımızda kahvaltı dahil 80 TL. Bu sene işlerden çok umutluyuz. Kasaplarda bizim gibi umutlu" dedi.

YAYLAN İNSANIN ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Altınordu Cumhuriyet Köyü Mahallesi'nden ailesiyle yaylaya giden 4 çocuk babası 58 yaşındaki Hasan Şener ise, "Hava temiz, yaylanın havası suyu çok güzel. Şehirde sıcak çok, uzaklaşmak için buraya yaylaya geliyoruz. Benim babam 90 yaşında vefat etti, dedemin vefat ettiğini bilmiyorum. Buranın suyu havası insanı 15'lik yapıyor. Ben kendimi 15 yaşındaki gibi genç hissediyorum. Yayla insanın ömrünü uzatıyor, buda yaylanın havasından ve suyundan kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan Ordu'yu geçen yıl 602 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği öğrenildi.