Ordu: Orta Karadeniz Ekonomi Forumu

Ordu: Orta Karadeniz Ekonomi Forumu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ordu Milletvekili Cemal Uysal, Fındık Üreticinin Domates, Salatalık Gibi Ürünlere Gösterdiği Titizliği Fındığa Göstermediğini Belirterek Serzenişte Bulunurken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Fındık Alımlarında Kilogram Başına 1 YTL Zarar Ettiğini Savundu.

Ordu: Orta Karadeniz Ekonomi Forumu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ordu Milletvekili Cemal Uysal, fındık üreticinin domates, salatalık gibi ürünlere gösterdiği titizliği fındığa göstermediğini belirterek serzenişte bulunurken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık alımlarında kilogram başına 1 YTL zarar ettiğini savundu.

Ordu'nun Ünye İlçesi'nde, Ordu Üniversitesi ve bölgede çıkan 'Kuzey Noktası' adlı derginin organizasyonuyla düzenlenen Orta Karadeniz Ekonomi Forumu'nun (OKEF) sonunda söz alan AK Parti Ordu Milletvekili Cemal Uysal, Türkiye'de kamu yatırımlarının azaldığını ama büyümenin arttığını ifade ederek, "Reel faizler düşerken, 4.5 sene evvel çok daha yüksekti, son zamanlarda yükseldi ama Türkiye'de dış sermaye girişi artıyor. Enflasyon düşerken büyüme artıyor. Ekonomide enflasyon çok temel bir parametredir. Hayat seviyemizi tayin ederken hep gelirlere bakarız. Gelirin harcama safhası da önemli. Gelirimizi harcarken, eğer satın alma gücümüz itibariyle arttıysa gelirimiz, bu gerçekten ekonomik bakımdan özellikle sabit gelirliler için çok önemlidir. Türkiye popülist politikadan daha rasyonel davranan ve istikrara giden bir ekonomiye kavuştu" dedi.

Üretim faktörlerine, kaynaklara ulaşmanın çok kolay olduğu durumların olması, süspansiyonların olması ya da, "Düşük kur rejimiyle ihracatı artırırım" denmesinin işletmeleri rehavete sürüklediğinin altını çizen AK Parti Ordu Milletvekili Cemal Uysal, eski dönemlerde hep üretime kredi verildiğini belirtti. Uysal, "Şimdi dünya ölçüsünde mal üretmek büyük problem olmaktan çıktı. Önemli olan ürünü pazarlamadır. Bu nedenle şimdi tüketici kredileri var. Tüketim çok önemli hale geldi ve tabi rekabet ortamında çok çeşitli mal olduğu için malı satmak büyük problem. Reklam giderleri çok arttı ama tüketici kredileri sıfırlarda" şeklinde konuştu.

Üretilen fındığı satmanın ve pazarlamanın büyük bir sorun haline geldiğini öne süren Milletvekili Uysal bu konuda serzenişte bulunduğu açıklamasında, "Bu kadar değerli bir ürünü maalesef arz fazlasından dolayı, tekel durumunda olduğumuz üründen istifade edemiyoruz. Bizim çiftçimiz domatesini, salatalığını gayet güzel pazara getiriyor. Çünkü orada rekabet var. Ama fındığa geldiğinde aynısını yapmıyor. Fındığa gelince nasıl olsa alınacak diyor. Çünkü 50 yıldan beri devlet bunu aldı. Hazine bir fiyat tespit eder. Parayı da gönderir ve FİSKOBİRLİK'e derki zararı da karıda bana ait. Zaten hiçbir zaman kar olmaz. Sadece bu FİKOBİRLİK ile ilgili değil. 20, 25 tane üründe destekleme alımı yapılırdı her 3, 4 senede bir de 4.5 milyar dolarlık zarar devlet tarafından silinirdi, hazinenin üzerinde kalırdı. Buna Türkiye'nin dayanması bundan sonra mümkün değil. Ürünü piyasa için kaliteli ve herkesin kabul edeceği bir şekilde üreteceğiz" ifadelerini kaydetti.

Önemli bir ürün olduğunu ifade ettiği fındığın bundan önceki yıllarda 2 milyar dolara yaklaşan ihracatına aldanılmaması gerektiğini ileri süren Uysal, "2004 yılında ürün çok az oldu. Avrupa 50-60 bin ton eksik ithalat yapıldı. Eksik aldığı fındığı 2005 yılında yüksek fiyat vererek telafi etti. Fiyatı, ilk başta 6 YTL ederken 5 YTL'ye indi. O dönem bizi aldatmasın. Ekstra bir dönemdir. Keşke her zaman o fiyattan satsak ve o kadar döviz elde etsek. Bakıyorsun bu sene fındık hakikaten iyi para etmedi. Bu tamamen piyasa şartlarına, üretime bağlı bir konuydu. Şu anda TMO aldığı ürününde kilogram başına 1 YTL zarar ediyor. Bunu da halka yapılan bir süspansiyon olarak kabul edebiliriz" şeklinde açıklamada bulundu.

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 75. Yıl Konferans Salonu'nda, Ordu Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin yer aldığı ve 3 oturumdan oluşan forumda Karadeniz ekonomisini ilgilendiren konular görüşüldü.