Ordu-Japon Doktorların Taktığı Platınlerı Çıkaramadık

Ordu-Japon Doktorların Taktığı Platınlerı Çıkaramadık

Ordu'dan Japonya'ya Giden 46 Yaşındaki Abdurrahman Güloğlu, İş Kazası Geçirip Koluna 9 Adet Değişik Kalınlıklarda Platin Takıldı. Ancak Güloğlu Geçen Yıl Annesinin Rahatsızlığı Nedeniyle Türkiye'ye Geldi. Platinlerin Kolundan Çıkarılması İçin Verilen Süre Dolunca İstanbul'da Bir Operasyon Geçirip 9 Platinden 3'ünü Aldırdı. Diğerlerini Doktorlar İleri Teknik Uygulandığı İçin Hastanın Felç Olma Riski Nedeniyle Çıkaramadı.

Ordu-Japon Doktorların Taktığı Platınlerı Çıkaramadık
11.07.2010 15:04 | Son Güncelleme: 11.07.2010 15:04

ORDU'dan Japonya'ya giden 46 yaşındaki Abdurrahman Güloğlu, iş kazası geçirip koluna 9 adet değişik kalınlıklarda platin takıldı. Ancak Güloğlu geçen yıl annesinin rahatsızlığı nedeniyle Türkiye'ye geldi. Platinlerin kolundan çıkarılması için verilen süre dolunca İstanbul'da bir operasyon geçirip 9 platinden 3'ünü aldırdı. Diğerlerini doktorlar ileri teknik uygulandığı için hastanın felç olma riski nedeniyle çıkaramadı.

Ordu'dan 1991 yılında Japonya'ya giden ve daha sonra Kubaloğlu olan soyadını değiştiren Abdurrahman Güloğlu, bir otomotiv fabrikasında çalışmaya başladı. 2008 yılı Ağustos ayında fabrika bahçesindeki ağaç dallarını keserken yaklaşık 30 metre yükseklikten düştü. Ağır yaralanan Güloğlu'nun kafatası kemikleri ve sağ dirseği parçalandı. Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılarak ameliyat edildi. 23 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayata dönen Abdurrahman Güloğlu'nun dirseğine çeşitli kalınlıklarda 9 adet platin takıldı. Fizik tedavi gördükten sonra doktorlar kolundaki platinlerin 1 yıl sonra alınabileceğini kendisine söyledi. Bu sırada Ordu'da ki annesi Emine Kubaloğlu'nun kalp rahatsızlığından dolayı hayati tehlike geçirdiğini öğrenen Abdurrahman Güloğlu, kolundaki platinleri aldırmasına 2 aylık bir zaman kala geçen yıl Haziran ayında aniden Türkiye'ye geri döndü.

İLERİ TEKNİK VE TEDAVİ YAPILDIĞI İÇİN PLATİNLERİ ÇIKARAMADI

Annesinin sağlığına kavuşması üzerine kolundaki platinleri aldırmak isteyen Abdurrahman Güloğlu, geçen yıl Temmuz ayında İstanbul Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada yapılan operasyonda dirseğindeki platinlerin 3'ü alındı. Bunun üzerine operasyonu yapan Ortopedi Uzmanı Op.Dr.Selçuk Şen, "...humerus ditaline medial ve lateraldan konulmuş olan plak ve vidalar Türkiye'deki sisteme uygun olmadığından ameliyat sırasında tüm gayretlere rağmen çıkarılamamış. Ameliyat sonrasında bu durum, hastanın klinik şikayetlerinin tam olarak düzelememesine ve psikolojik olarak problem yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastanın tercihen ilk ameliyatının yapıldığı klinikte ileri teknik ve tedavilerinin yapılması uygundur" şeklinde bir rapor verdi. Bu raporla Japon konsolosluğuna başvuran Abdurrahman Güloğlu, 4 Temmuz'da Japonya'ya vize kalkmasına rağmen, 5yıl süreyle ülkeye girişi yasaklandığı için izin alamayınca kolundaki platinlerle ortada kaldığını söyledi.

JAPONYA'YA KAÇAK GİRDİĞİ İÇİN İZİN ALAMIYOR

Güloğlu, Japonya'ya gittiği zaman 3 ay kalacağını belirtip yıllarca kaldığını için Türkiye'ye dönerken de kendisine 5 yıl süreyle ülkeye geri dönmeyeceğine dair bir belge imzalattırıldığını söyledi. Güloğlu, "Fabrikanın çevresinde elektrik tellerinin geldiği ağaç dallarını keserken, yaklaşık 30 metrelik uçuruma yuvarlandım. Üst üste ameliyatlar geçirdim. Beynimdeki operasyonlar başarıyla tamamlandı. Parçalanan sağ dirseğime çeşitli kalınlıklarda 9 platin takıldı. 1 yılın sonunda dirseğimdeki platinler çıkarılacaktı. Ancak annem rahatsızlandığı için Türkiye'ye döndüm. Platinleri Türkiye'de aldırmak istedim. Japon hekimlerin taktığı platinlerin sadece üçte biri çıkarıldı. Kolumda kalın platinler kaldı ve felç kalma ihtimalim yüksek olduğu için de hiç kimse ameliyat etmedi. Son olarak gittiğim hastaneden de rapor aldım" diyerek, "Japonya'yı belirttiğim sürede terk etmediğim için ve 5 yıl ülkeye girişim yasaklandığı için bana izin vermediler. Şimdi bunun cezasını ödüyorum. Kolum kilitlendi, katlanmıyor. Ağrılarda giderek artıyor. Ne yapacağım" dedi. Güloğlu, şimdi kendisine çözüm bulacak yetkilileri arıyor.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Ordu-Japon Doktorların Taktığı Platınlerı Çıkaramadık - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 07:19:36. #1.15#
title