Ordu Fındık Üreticisinden Fiyat Tepkisi

Ordu Fındık Üreticisinden Fiyat Tepkisi

Fındık üreticisinden fiyat tepkisiToprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık taban fiyatı Giresun kalite 10.50 lira, levant kalite 10 lira olarak açıklanırken, 13 liranın üzerinde fiyat bekleyen fındık üreticisi tepki gösterdi.

Fındık üreticisinden fiyat tepkisi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık taban fiyatı Giresun kalite 10.50 lira, levant kalite 10 lira olarak açıklanırken, 13 liranın üzerinde fiyat bekleyen fındık üreticisi tepki gösterdi.

TMO önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren Giresun kalite fındığı 10.50 lira, levant kalite fındığı ise 10 liradan almaya başlayacak. Ordu'da fındık hasadı halen devam ederken, 13 lira üzerinde fındık fiyatı bekleyen bazı üreticilerde fiyatı eleştirerek tepki gösterdi. TMO fiyatından sonra serbest piyasa fiyatını bekleyeceklerini söyleyen üreticiler, serbest piyasanın da 10 liranın üzerinde oluşmasını beklediklerini belirtti. 5 ton fındık üreten üretici Şükrü Karadeniz, açıklanan fiyatın yeterli olmadığını belirterek, "Açıklanan 10 lira şuanda maliyeti karşılamıyor. Üreticinin beklentisi en azından 12 liraydı. Fakat şuanda yapacak bir şey yok, fındığımızı kuruttuk satacağız ama karşılığını alamayacağız. Buda üzüntü verici bir olay. Fındık maliyeti karışamıyor, şuanda beklenti halindeyiz. Serbest piyasanın politikasına göre durumu belirleyeceğiz" dedi. Üretici Eser Çakmak ise fiyattan memnun olmadığını belirterek, "Geçen yıl fındık 13-24 liraydı. Şimdi ise düşük. Geçen yıldan düşük. Üretici 13-14 lira istiyordu. Şuanda fındık bahçesini satın, yarı fiyata söyleyin kimse almaz. Fiyatlar çok düşük, serbest piyasayı bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.