Ordu: Denizciliği Uygulamalı Öğrenecekler

Ordu: Denizciliği Uygulamalı Öğrenecekler

Fatsa Atatürk Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi'ne, Deniz Ticaret Odası Tarafından Piyasa Değeri 150 Bin Dolar Olan 'Similasyon ve Similatör Ünitesi' Kuruluyor.

Ordu: Denizciliği Uygulamalı Öğrenecekler

Fatsa Atatürk Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi'ne, Deniz Ticaret Odası tarafından piyasa değeri 150 bin dolar olan 'Similasyon ve Similatör Ünitesi' kuruluyor.

Okul Müdürü Abdullah Özkan, lisenin 12 yıllık bir okul olduğunu belirterek, "Bu süreçte bir çok donanımımızı Bakanlığımız ve mahalli imkanlarımızla tamamladık. Bu alanda faaliyet gösteren okullar için gerçekten büyük önemi olan üniteyi okulumuza kazandırmak için bir çalışmamız oldu. Milletvekilimiz Eyüp Fatsa vasıtasıyla, Deniz Ticaret Odası eski Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'na ulaştık. Kaptanoğlu'nun yardımıyla, similasyon ve similatör ünitesini okulumuza kazandırıyoruz" dedi.

Denizcilik eğitiminin bir çok bölümünün uygulamalı eğitim gerektirdiğini ifade eden Özkan, "Bu iki üniteyle derslerimizde uygulamaya biraz daha ağırlık vereceğiz. Öğrencilerimiz sanal ortamda gemi kullanacak. Geminin limana yanaşmasından demir atmasına, denizin derinliğinden iki gemi arasındaki mesafenin hesaplanmasına kadar geminin sevk ve idaresi uygulamalı olarak öğretilecek" diye konuştu.