Ordu'daki Fetö/pdy Davası

Ordu'daki Fetö/pdy Davası

Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 71 sanığın yargılandığı davanın duruşması gerçekleştirildi.

Ordu'daki Fetö/pdy Davası

Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 71 sanığın yargılandığı davanın duruşması gerçekleştirildi.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanıklar ile yakınları ve avukatları hazır bulundu. Tutuklu 4 sanık ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşma salonuna bağlandı.

Mahkeme başkanı, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın tutuklanması ve Bank Asya'nın kapatılmasına ilişkin gerçekleşen protestolara katıldığı belirlenen sanıkların isimlerini okudu.

Tutuksuz sanık A.A, oturduğu mahallenin protesto yapılan yere yakın olduğunu anlatarak, "Tanıdığım simalar orada olduğu için o ortamda bulundum ancak katılım sağlamadım." dedi.

Tutuklu sanıklardan İ.Y. ise yolda karşılaştığı gazete temsilcisinin, bir basın açıklaması yapılacağını söylemesi üzerine protestonun gerçekleştiği alana gittiğini savundu.

Örgütün dershanede kayıt sorumlusu olarak bir dönem çalıştığını belirten A.M.V'nin tanık olarak sanıklar hakkında verdiği beyanları okundu.

Dershanede çalıştığı dönemde tutuklu sanıkların bir bölümünün "bölgeci" olarak yapıda görev aldığını aktaran A.M.V. beyanında, himmet, burs adı altında para toplayanlar ile sohbetlere katılım gösterenlerin isimlerine yer verdi.

Haklarında beyanda bulunulan sanıklar da tanığın huzurda dinlenilmesini talep etti.

İl abisi ByLock kurulmasını istemiş

Tanık beyanlarının ardından tutuklu sanıklar, hakim karşısında savunmalarını yaptı.

Sanık Y.A, geçimini sağlamak amacıyla yapıya ait kurumlarda çalıştığını belirterek, "Geldiğim noktada 'keşke hiç çalışmasaydım' diyorum. Çünkü son 1,5 yılım çok kötü geçti." dedi.

Ordu'nun il sorumlusu E.A.Ö'nün söylemi üzerine ByLock'u kurduğunu aktaran Y.A, "O dönemin il abisi, bir toplantıda bu programdan bahsetti. Toplantılara ilişkin paylaşımlar olacağı söylendi. Ben de bunun üzerine programı kurdum. Bu yazışmalarda suç teşkil eden birşey yoktu." diye konuştu.

Karabük'te tutuklu bulunan İ.Y. de örgütün gizli haberleşme programı ByLock'u kullandığını dile getirerek, "Her ne kadar önceki celsede kullanmadığımı söylesem de, ByLock'u kullandım. Ancak yazışmalar suç unsuru içermemektedir. Bu nedenle tahliyemi talep ediyorum." şeklinde savunma yaptı.

Tutuklu sanıklar A.G, Ş.H, A.K, R.M, B.Y, A.A, M.F.V, A.K, O.F.Ş, F.U ve A.K. de önceki savunmalarını yineleyerek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, savunmasını yapacak tutuksuz sanıkların dinlenilmesi için duruşmaya ara verdi.