Ordif52 Açıldı

22.10.2014 18:30 | Son Güncelleme: 22.10.2014 18:30
Ordif52 Açıldı

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Üniversitesi, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ordu Sanayi ve Ticaret Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Ordu İnsan Kaynakları ve istihdam Fuarı (ORDİF’52)’ açıldı.

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Üniversitesi, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ordu Sanayi ve Ticaret Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile gerçekleştirilen 'Ordu İnsan Kaynakları ve istihdam Fuarı (ORDİF'52)' açıldı.

Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde yapılan açılış törenine, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, ODÜ Rektörü Prof.Dr. Tarık Yarılgaç, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Daire Başkanları Aşkın Tören, Sinan Temur, Vali Yardımcıları Ömer Adar, Engin Avcı, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, İlçe Belediye Başkanları, daire müdürleri, iş adamları ve üniversite öğrencileri katıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisi ile başlayan ORDİF'52 Fuarı'nın açılış programında bir konuşma yapan Vali irfan Balkanlıoğlu, "Düzenlenen bu fuarın amacı, iş arayanlarla işçi arayanları bir araya getirmek. İşçi arayanlar ne tür işçi arıyor? Kendilerine hangi nitelikte eleman lazım? İş arayanlar veya gelecekte iş arayacak olanlar hangi niteliklere sahip olabilirse iş bulabilir? Bunu şimdiden öğrenme bilme ve karşılıklı buluşma ve bu sayede işsiz sayısını azaltmak. İş arayan kardeşlerimize nitelik kazanma konusunda moral ve motivasyon verme onları desteklemek" diye konuştu.

"TORPİL ARAMAYIN, NİTELİKLİ OLUN"

"Eğer insanlar kendilerine güvenilir bir şekilde, nitelikte, kaliteli bir donanımla iş ararlarsa iş bulma şansları daha fazla" diyen Vali Balkanlıoğlu, "İş arayan insanların büyük bir bölümü kendisini iyi pazarlayarak, niteliğini iyi anlatarak iş arama yerine, yakınlarını bazen ise anne ve babasını göndererek, acındırmak suretiyle işe girmeye çalışıyor. Kimse kimseye acıdığı için maalesef iş vermiyor. Acıdığı için insanlar sadaka verir, iş vermez. O nedenle kendimize önce güveneceğiz. Bu güven olacak kendimizde. Çünkü siz kendinizi güçlü ve güvenli hissedersiniz, karşıdaki de sizi öyle algılar. Bitmiş, tükenmiş, zavallı, iş bulamaz, hiç kimse bana iş vermez diye algılarsanız hakikaten karşınızdaki insanlar da sizi öyle kabul ederler ve bu sebeple kısır bir döngüye girersiniz. Bu çaresizlik döngüsü çok kötüdür. Bu döngüyü kırmak elimizde olmalıdır" şeklinde konuştu.

"HERKES DEVLET İŞİ ARIYOR"

Birçok insanın kamu kurumlarında iş bulamazsa, kendini işsiz ilan ettiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, bu algının yıkılması gerektiğini kaydetti.

Vali irfan Balkanlıoğlu, "Okumaktan ve bir şeyler öğrenmekte ki maksat, iyi bir gelecek, iyi bir iş sahibi olmaktır. İş sahibi olmak son derece önemli. İŞKUR, belli bir niteliği, vasfı olmayanlara meslek ve sanatta öğretiyor. Yani hangi yeteneğe sahipse İŞKUR danışmanları o konuda destek oluyor, kurslar açıyor ve bu kurslardan faydalanmalarını sağlıyor. İŞKUR'u tebrik ediyor, bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da programda yaptığı konuşmada, "Ordu İlinde bu tür organizasyonların başlaması önümüzdeki süreç açısından İŞKUR vasıtasıyla işin paydaşları ile buluşması için önemli bir örnektir. Burada arz ve talep birleşme noktasında somut adımlar atıyor. Bir tarafta istihdam, bir tarafta iş ve işsizlik" diyerek, fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu.

"BU FUAR İŞÇİ VE İŞVERENİ BULUŞTURUYOR"

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan ise konuşmasında, "Bu fuar neden önemli? Bence ilk bu sorudan başlamak lazım. İşsizlik dünya üzerinde en önemli sorunlardan bir tanesi. Fakat bu olaya biraz tersinden bakacak olursak istihdam boyutu var. Eğer bugünkü işletmeler insan kaynaklarına ne kadar yatırım yapabiliyorsa ve bunları ne kadar geliştirebiliyorlarsa rekabette o kadar öne çıkma imkanına sahiptirler. Dolayısıyla bu fuarlarda bizim arzu ettiğimiz şey işverenlerimizin aradığı nitelikli iş gücünü ve hazır olan iş gücünü işverenlere kazandırmak. Yani iki taraflı bir buluşturmayı sağlamak yada öğrenci durumunda olan fakat gelecekte iş gücü sektörüne giren arkadaşlarımıza da iş gücü piyasası hakkında bilgi sağlamak" diyerek, gençlerin iş piyasasına daha güçlü ve bilinçli girmeleri gerektiğini ifade ederek, fuara emek veren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, plaket törenine geçildi. 2013 yılı istihdam sayısı ve istihdama katkı sağlayan Çamsan A.Ş, Ordu Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Murat KalafaT, CRS Tekstil, Doğuş Çay, TV52, Altaş TV ile Grafik, tasarım çalışmaları nedeniyle Teknik Bilimler Yüksekokulu Öğrencisi Sercan Çilingir'e Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket verildi.

Program, 'Ordu İnsan Kaynakları ve istihdam Fuarı' kapsamında açılan 52 adet standın gezilmesinin ardından sona erdi.

Ordu Kültür ve Sanat Merkezi Fuaye Alanında gerçekleştirilen fuar 2 gün sürecek. - ORDU

Ordif52 Açıldı
Ordif52 Açıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title