Orak Ustalığı Teknolojiye Yenik Düştü

Orak Ustalığı Teknolojiye Yenik Düştü

08.07.2016 17:14 | Son Güncelleme: 08.07.2016 17:14
Orak Ustalığı Teknolojiye Yenik Düştü

Ekin ve ot biçmede kullanılan orak aleti de artık teknolojiye yenik düştü.

Ekin ve ot biçmede kullanılan orak aleti de artık teknolojiye yenik düştü. 50 yıllık orak ustası Ramazan Demirci, bu aleti bir nesil sonra yapacak ustaların bulunamayacağını söyledi.

Teknoloji geliştikçe günün şartlarına göre makine ve ekipmanların uyarlanması, el yordamı ve emeğe bağlı olarak kullanılan birçok aletin kullanılmaması ve artık yapılmamasına yol açtı. Malatya Bakırcılar Pazarı'nda çocukluğundan beri demirci ustası yanında büyüdüğünü belirten ve çok sayıda tarımda, günlük hayatta kullanılan aleti kendi küçük dükkanında yapan 50 yılık usta Ramazan Demirci, bugün sadece makinelerin giremeyeceği alanlarda ot ve ekin biçmede kullanılan 1 orağı yapmak için yaklaşık 1 saat emek ve zaman harcıyor.

Ekin ve ot biçiminde ağız kısmının keskin olması gereken orak için Ramazan Usta, dakikalarca bileme makinesinin önünde çıkan ateş kıvılcımları içerisinde çalışmasını sürdürürken, daha sonra orağın ağzını spiral makinesi ile düzeltmeye çalışıyor. Ağız kısmı açılan orağı yeniden ateş ocağına koyan Ramazan usta, sabun sürerek kızgın hale getirdiği orağı suya batırıp, ardından çekiçle vurarak işini tamamlıyor.

Ramazan usta, bir orak için yaklaşık 1 saat çalıştığını belirterek, "Eskiden bir dükkan 500 tane yapardı, şimdi yok, 50 tane, 100 tane yapılıyor. Orak fiyatları 15 liradan 25 liraya kadar satılıyor. Emeğimizi çıkartamıyoruz, emeğin karşılığı yoktur. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz." dedi.

Kendi mesleklerini yapan ustaların artık yetişmediğini belirten Ramazan Demirci, 'Biz de son' diyerek, bir nesil sonra artık orak ve benzeri el yordamı ve emeğe bağlı küçük aletleri yapacak ustaların yetişemeyeceğini vurguladı.

Orak Ustalığı Teknolojiye Yenik Düştü
Orak Ustalığı Teknolojiye Yenik Düştü

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet

Haberler

title