"Operasyonlarda Sivillerin Zarar Gördüğü Durum Yok"

"Operasyonlarda Sivillerin Zarar Gördüğü Durum Yok"

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Irak'ın Kuzeyinde Terör Örgütüne Yönelik Operasyonlara İlişkin Olarak 'Sivillerin Bu İşlerden Zarar Görmemesi, Doğrudan Doğruya Hedef Olan PKK Terör Örgütüne Yönelik Bu Operasyonlar Yapılsın Diye Çok Ciddi, Önemli Çalışmalar Yapılmıştır. Sivilleri Hedef Alan, Sivillerin Zarar Gördüğü Bir Durum Söz Konusu Değil' Dedi.

Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik operasyonlara ilişkin olarak ''Sivillerin bu işlerden zarar görmemesi, doğrudan doğruya hedef olan PKK terör örgütüne yönelik bu operasyonlar yapılsın diye çok ciddi, önemli çalışmalar yapılmıştır. Sivilleri hedef alan, sivillerin zarar gördüğü bir durum söz konusu değil'' dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklama sonrasında Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani'nin PKK'yi hedef alan sınır ötesi operasyonlarda ''bazı sivillerin de hedef alındığı ve öldüğü'' şeklindeki açıklamaları da hatırlatılarak yöneltilen bir soru üzerine, operasyonlarda hedefin doğrudan doğruya PKK terör örgütü olduğunu ifade etti.

''Bizim sivillerle, Irak'ın Kuzeyi ile Güneyi ile ilgili bir ilgimiz bir rahatsızlığımız yok. Irak halkıyla bizim herhangi bir alıp veremediğimiz husus da yok. Bizim Irakla ilgili düşüncelerimiz bellidir'' diyen Çiçek şunları söyledi:

''Bizim hedeflerimiz gayet açık ve net... Kaldı ki Türk Silahlı Kuvvetleri, o bölgeye, bu olayların başladığı günden beri sayısız operasyon yapmıştır. Ve bu operasyonlardan hiçbirisinde de 'siviller öldü, sivillere şu oldu, bu oldu' tarzında herhangi bir şey de geçmişte çıkmamıştır. Hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti hem de onun Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda son derece hassadır, titizdir, çalışmaları da buna göre yapıyor.

Cemil Çiçek, bu konudaki gelişmelerin dünyaca iyi anlaşılması bakımından bir diplomatik ve siyasi çabanın devam ettiğini belirterek, ''Sayın Bush'la yapılan görüşmeyi de bu çerçevede değerlendirmiş olmanız gerekir. Yani 'terörle mücadelede bir kez bir makamla konuştuk, veya bir tedbir aldık, bundan sonra bu görüşmelere, konuşmalara, temaslara ihtiyaç yoktur' denilemez. Bu bela tümüyle ortadan kaldırılıncaya kadar, bu türlü görüşmeler de operasyonlar da temaslar da olacaktır.''

Sözcü Çiçek, sorunun çözümüne yönelik siyasi mesajların bir hukuki zemine oturtulmasının gerektiğini de ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bununla ilgili eğer ihtiyaç hasıl olursa, yapılacak düzenleme 221 çerçevesinde yapılacaktır. Bununla ilgili çalışmalar, geçmişte güvenlik birimlerinin talebi doğrultusunda oldu. Önümüzdeki günlerde toplantılar var. Bunlardan biri bu ayın 28'indeki Milli Güvenlik Kuruludur. Burada gelip gelmeyeceğini, buradan söyleyemem, ama o toplantıları da görelim, yapılacak çalışmalar uzun zaman alacak çalışmalar değil.''

Kaynak: AA