Operasyon Sinyali 5 Gün Önce Verilmiş

Operasyon Sinyali 5 Gün Önce Verilmiş

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Turgay Ciner Grubuna Yönelik Operasyonun Sinyalini Beş Gün Önce, Cnn Türk'te Katıldığı Programda Vermişti.

Operasyon Sinyali 5 Gün Önce Verilmiş

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Turgay Ciner grubuna yönelik operasyonun sinyalini beş gün önce, CNN Türk'te katıldığı programda vermişti. Ertürk, programda, belge gizleyenlerle anlaşmayı bozup, malları satacaklarını kaydederken, Etibank ile ilgili gelişmeler olabileceğini söylemişti.

CNN Türk televizyonunda Enis Berberoğlu, Bilal Çetin ve Yiğit Bulut'un, 27 Mart'ta yayınlanan programda sorularını yanıtlayan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, gizlenmiş bilgi ve belgelerin ortaya çıkması durumunda batan bankaların sahipleriyle yapılan protokollerin bozulacağını bildirmişti.

Protokollerin eldeki verilere göre imzalandığını, ancak daha sonradan ortaya gizlenmiş bir ilişki ya da mal varlığının çıkması durumunda o protokolün geçersiz olacağını söyleyen Ertürk, bu şartlar altında TMSF'nin kamu yararını gözeterek protokol kapsamındaki mal varlığını daha fazla gelir edebilecek şekilde satacağını belirtmişti.

"ETİBANK'TA SON AŞAMADAYIZ"

Etibank'ta ilginç bir durum olduğunu kaydeden Ertürk, "Bankanın varlıklarıyla bir kısmı bize geçti. Bir kısmını bir satış sözleşmesi ile sattık ama henüz Dinç Bilgin Grubu'yla bir protokol imzalayamadık. Orada aslında son aşamadayız, birtakım gelişmeler olabilir" demişti.

Mal kaçıran, mal gizleyen veya daha sonra mal kaçırdığı ortaya çıkanlarla protokol yapmadıklarını vurgulayan Ertürk, protokol imzalandıktan sonra böyle bir durumun ortaya çıkması halinde nasıl bir yol izleyecekleri sorusuna şu yanıtı vermişti:

MUVAAZALI İŞLEM

"Eğer borçlu kötü niyetliyse bu mal varlığını kaçırmaya gizlemeye devam edebilir. Bunun için iyi niyet ve borç ödeme kararlığı çok önemli. Ama bazen protokol imzalarken sahip olmadığımız bazı veriler, bazı bilgiler daha sonra ortaya çıkabilir. Protokol elde ettiğiniz verilere, teminatlara, mal varlıkları ya da karşılıklı hukuksal ilişkilere dayanarak imzalanıyor. Ama daha sonra sizin o gün bilmediğiniz yada gizlenmiş olan bir ilişki mal varlığı ortaya çıkarsa o protokol geçersiz olur. Hele de o protokolün imzasına giden süreçte muvaazalı borçlunun başka üçüncü taraflarla mal kaçırmaya dönük muvaazalı işlemleri tespit edersek elbetteki o protokolle devam etmek mümkün değildir."

Ortaya çıkan yeni duruma göre, TMSF'nin kanuni haklarını kullanacağını belirten Ertürk, "Eğer protokol imzaladığımız herhangi bir borçlu ile gizlenmiş bir ilişki ortaya çıkarsa, 5020 sayılı yasadan gelen yetkilerimizi kullanarak, mal varlığını kontrol altına alırız" demişti.(ANKA)

Kaynak: ANKA