Opel, Bursa'daki Yatırım İmkanını Araştırıyor

Opel, Bursa'daki Yatırım İmkanını Araştırıyor

Almanya'nın otomotiv firması Opel'in, Bursa'da yatırım imkanlarını araştırdığı belirtildi.

Opel, Bursa'daki Yatırım İmkanını Araştırıyor

Almanya'nın otomotiv firması Opel'in, Bursa'da yatırım imkanlarını araştırdığı belirtildi. Almanya'nın Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn, Opel yöneticilerinin Bursa'da ilerleyen dönemde yatırım yapabileceğini söyledi.

Bursa Valiliği ve Hessen Eyaleti arasında 21 Ekim 2010 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında iki şehir arasındaki ilişkilerin arttırılması çalışmaları devam ediyor. Bu kapsama, Almanya Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn ve beraberindeki heyet Bursa'ya ziyarette bulundu. Yarın bir dizi ziyaret gerçekleştirecek olan heyet için Bursa Valisi Şahabettin Harput, Tavacı Recep Usta'da akşam yemeği verdi. Yemeği, Büyükşehir Başkan Vekili Abdullah Karadağ'ın yanı sıra, BTSO Celal Sönmez, BUGİAD Başkanı Hayati Canlılar, iş dünyası temsilcileri ve bürokratlar katıldı.

Yemekte konuşan Vali Şahabettin Harput, 1, 5 yıldır oluşturulan kardeşlik ilişkilerinin devam ettiğini ve karşılıklı ziyaretlerle çok önemli mesafe kat edildiğini dile getirdi. Türkiye-Almanya ve Bursa-Almanya arasındaki ilişkilerin zaten iyi konumda olduğunu belirten Vali Harput, ziyaretlerle birlikte işbirliği konusunda mutabakat sağlandığını vurguladı.

Bugüne kadar yapılan Hessen ziyaretlerinde çok sıcak karşılandığını dile getiren Vali Harput, şu bilgileri verdi: "Bize Hessen'de ofis tahsis ettiler. Bizde onlara her türlü bilgi, iletişim ve danışmalık hizmeti için ofis tahsis ediyoruz. İşbirliğimiz için bu çok önemli. İşadamlarımızın çalışmalarını yanı sıra üniversite düzeyinde de çok önemli işbirliği ilişkileri var. Ayrıca üçüncü ülkelerde birlikte iş yapmak için protokolümüz var. Bu doğrultuda Brezilya programı öngörülüyor. Ortak fuarlar, güvenlik ve trafik hizmetleri gibi alanlarda çalışma programlarımız var. "

Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn, Bursa'da kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirdi. Bursa'ya gelmeden önce Hessen'deki bir otomobil firmasıyla görüştüğünü hatırlatan Jörg-Uwe Hahn, şöyle konuştu: "O firma Opel'dir. Opel yöneticisi aynı zamanda benden önce bakandı. Bursa'da yatırım imkanlarını sordum. Bana ekonomik ilişkinin çok boyutlu olduğunu, imkanları araştıracaklarını, ileriye dönük çalışmalar içinde olabileceklerini söyledi. Bunun da ilerleyen dönemde gerçekleşeceğini düşünüyorum. "

Jörg-Uwe Hahn, 52 yıldır "Hessen Günü" şeklinde kutlanan bir etkinliğe Vali Şahabettin Harput'u davet etti. Jörg-Uwe Hahn, törene katılmaları halinde Vali Harput'la birlikte tören arabasında halkı selamlamak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA