Opec: Petrol Arzı Yeterli

Opec: Petrol Arzı Yeterli

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (Opec), Dünya Petrol Piyasalarında Arzın Yeterli Olduğunu, Gerekirse Daha Fazla Petrol Pompalayabileceğini Bildirdi.

Opec: Petrol Arzı Yeterli

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), dünya petrol piyasalarında arzın yeterli olduğunu, gerekirse daha fazla petrol pompalayabileceğini bildirdi.

OPEC Genel Sekreteri Adbullah El-Bedri, yaptığı açıklamada, "Açıkçası piyasada petrol sıkıntısı yok. Örgüt, piyasa daha fazla önlem almaya ihtiyaç olduğunu görürse harekete geçmeye hazır" dedi.

Küresel piyasalardaki karışıklık ve ABD Doları'nın önemli ölçüde değer kaybetmesinin yatırımcıları, özellikle ham petrol gibi emtialarda daha iyi gelir aramaya sevk ettiğini belirten El-Bedri, bu durumun fiyatları daha da yükselttiğini vurguladı.

El-Bedri, OPEC'in, üreticiler ve tüketicilerin yararına, istikrarlı ve dengeli bir piyasa için mücadele etmeyi sürdüreceğini ifade etti.

El-Bedri'nin açıklamasından sonra uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 1 dolardan fazla düştü.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Haziran ayı teslimi 1,45 dolar azalarak 122,08 dolara geriledi. ABD ham petrolünün varil fiyatı bugün bir ara 123,98 doları görmüştü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 84 sent azalışla 121,48 dolar oldu.

Petrol fiyatları geçen haftadan bu yana yaklaşık 13 dolar arttı.