Onur Öymen: Herkes Baba Ocağı CHP'de Toplanacak

Onur Öymen: Herkes Baba Ocağı CHP'de Toplanacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Yapılacak İlk Seçimlerde AKP'nin Hezimete Uğrayacağını ve CHP'nin İktidar Olacağını İddia Etti. Van'da Hükümetin İcraatlarını Eleştiren Öymen, Cumhuriyetin Kazanımlarına Sahip Çıkılması Gerektiğini Belirterek, ''herkes Baba Ocağı CHP'de Toplanacak. Bu İktid...

Onur Öymen: Herkes Baba Ocağı CHP'de Toplanacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, yapılacak ilk seçimlerde AKP`nin hezimete uğrayacağını ve CHP`nin iktidar olacağını iddia etti. Van`da hükümetin icraatlarını eleştiren Öymen, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ``Herkes baba ocağı CHP`de toplanacak. Bu iktidar içerde gerici, dışarıda ilerici, ilk seçimlerde de gidicidir`` dedi.

Sorunları yerinde tespit etmek ve partililerle görüşmek üzere Van`a gelen Onur Öymen, CHP Van Milletvekili Mehmet Kartal ve Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç ile bölgede incelemelerde bulundu. Van Ticaret Borsası Toplantı Salonu`nda partililerle bir araya gelen Öymen, halkla yüz yüze görüşmek ve sorunları yerinde tespit etmek için geldiklerini söyledi.

Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Öymen, ``Cumhuriyetin kazanımları, demokrasi, insan hakları, çağdaşlık ve kadın- erkek eşitliğidir`` dedi. Türkiye`nin çok büyük bir dış baskıyla karşı karşıya olduğunu belirten Öymen, Ermeni sorunu yüzünden sürekli Türkiye`nin sanık sandalyesine oturtulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Öymen konuşmasını şöyle sürdürdü:
``Bu hükümet içerde gerici, dışarıda ilerici, ilk seçimlerde de gidicidir. Türkiye`nin bu bölgelerinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. İnsanlar perişan olmuş. Sanki bu bölge ayrı bir yer gibi dışlanmış. Yaşadığımız sıkıntıların kökünde Kıbrıs meselesi yatıyor. Biliyorsunuz PKK terör örgütünün elebaşısı Yunanistan`ın kendilerini kışkırttığını, teşvik ettiğini bu yola sürüklediğini ardından da ortada bıraktığını söyledi. Bu olayların dış boyutunu bilmemiz gerekir. Aksi taktirde içerde bir şey yapamayız. Tarihimizi iyi anlatmalıyız. Bunlar Lozan`ı hala hazmedememişler. Bu yüzden Cumhuriyet ve kazanımlara sahip çıkmak anlayışı ne kadar kökleştirirsek, sorunları çözeriz. Türkiye üzerinde büyük baskılar var. Kıbrıs, AB ilişkileri, Ermenistan, Yunanistan ilişkileri konusunda baskılar var. Neden yapıyorlar biliyor musunuz? Eğer bir ülke dış baskılar karşısında taviz vermeye hazırsa buna baskı yaparlar. İşte biz bu baskılara karşı verilecek tavizlere karşı mücadele ediyor ve direniyoruz.``

CHP`DE İZİNLER KALKTI
Hükümetin basına da sansür uyguladığını ve CHP`nin haberlerinin engellendiğini iddia eden Öymen, Türkiye`nin çok önemli konularında açıklamalar yaptıkları halde tek satır kullanılmadığını savundu. Öymen, ``Haberler ya hiç çıkmadı ya da çarpıtılarak verildi. Hükümet meyve olgunlaşınca dalından koparacağız diye basına baskı uyguladı. `Bakın Uzanlar`a yaptığımızı size de yapacağız` diyorlar. Bu yüzden basın bir türlü muhalefete eşit davranamıyor. İşte bizim haberlerimiz çıkmadığı için biz de halka geliyor ve kendimizi anlatıyoruz. Bu hükümet artık inişe geçti ve tepetaklak gidiyor. CHP`de seçime kadar izinler kalktı. Durmadan çalışacağız. Van, Kars bizim kalelerimizdi bunlara ne oldu? Türkiye`de yaşanan sıkıntılardan dolayı biz de nasibimizi aldık. Vatandaşlar gerçekleri öğrendiğinde baba ocağı CHP`ye toplanacak`` dedi.

Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)