Onlar Yansın Kendi Derdine, Şans Güldü Bizim Türk Kerevitine

Onlar Yansın Kendi Derdine, Şans Güldü Bizim Türk Kerevitine

Her Yıl İskandinavya ve İsveç'e Büyük Miktarda İhraç Edilen Kerevit (Tatlı Su İstakozu), Bu Yıl Oldukça Yüksek Fiyata Satılacak.

Onlar Yansın Kendi Derdine, Şans Güldü Bizim Türk Kerevitine

Her yıl İskandinavya ve İsveç'e büyük miktarda ihraç edilen kerevit (tatlı su istakozu), bu yıl oldukça yüksek fiyata satılacak.

ABD'de yapılan yanlış avlanmayla üretimin azalması sonucu kerevit ihracatının yasaklanması, bu yıl kerevit piyasasının Türkiye ve Çin'e kalmasına neden oldu. İsveç Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü, ithal edilecek kerevitlerde bazı özellıkler aradıklarını belirterek, kerevitlerin boyunun 10 santimetreden küçük olmaması gerektiğini özellikle vurguladı. Bu arada Türkiye'nin konum itibariyle İsveç'e daha yakın olması, Türk kerevetine olan talebin artacağına işaret oldu. Çin'den getirilecek kerevitten daha

ucuza mal olacak olan Türk kerevitine daha fazla rağbet gösterilmesi bekleniyor. Ayrıca ürün kalitesinın Çin malından daha iyi olması da büyük avantaj sağlıyor.

Öte yandan Türkiye'nin İsveç'e bugüne kadar neden kerevit ihracatı yapmaması ve bu konuyla ilgilenmemesi Türkiye'ye gelen turistleri hayrete düşürüyor. Haftada en az iki kez kerevit yediklerini ifade eden İsveçli turistler, Türk turizmcilerinin İsveç adetlerini iyi bilmedikleri için kereviti otellerde yeterince bulundurmadıklarından yakınıyor.

(MA-KK-KK-D)