Onlar Artık Sokaklarda Yaşayacak

Onlar Artık Sokaklarda Yaşayacak

Bir Belediye Seri Katilin Katlettiği İki Genç Kızın İsimlerinin Sokakta Yaşatılmasını Kararlaştırdı.

Onlar Artık Sokaklarda Yaşayacak

BALÇOVA Belediyesi, seri katilin birer gün arayla katlettiği iki genç kızın isimlerinin iki ayrı sokakta yaşatılmasını kararlaştırdı. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "Yaşanan üzücü olayları yadırgadık ve üzüntü duyduk. Böylesi bir kararla, kızlarını kaybeden acılı ailelerin bir nebze de olsa acılarının hafifleyeceğini düşündük" dedi.

Geçtiğimiz Nisan ayının son haftasında, başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye'de tedirginlik yaratan seri katil paniği yaşanmış, birer gün arayla Balçova'da iki genç kadın, Konak'ta ise bir travesti katledilmişti. Saldırgan Hamdi Ayri kısa süre içinde yakalandı ve seri cinayetler ile ilgili incelemeler derinleştirildi. İlçede büyük korku yaratan cinayetlerin ardından Balçova Belediyesi, seri katilin hedefi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi Ayşe Selen Ayla (22) ile banka memuru Esra Yaşar'ın (27) isimlerini Balçova'daki iki sokakta yaşatma kararı aldı.

ADLARI SOKAKLARDA YAŞAYACAK

Belediyenin Haziran Ayı olağan meclis toplantısı CHP'li Başkan Mehmet Ali Çalkaya başkanlığında gerçekleşti. Geçtiğimiz meclis toplantısında Hukuk ve Çevre Komisyonları'na gönderilen isim değişiklikleri ile ilgili önerge son mecliste karara bağlandı. Komisyonların hazırladığı ortak raporda, Teleferik Mahallesi'nde bulunan K. Fazıl ve K. Mehmet isimli sokakların, kısa isimleriyle anılmasının yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiği, uzun isimlerin ise bir anlam taşımadığı bu nedenle değiştirilmesine karar verildiği belirtildi. Çevre Komisyonu Başkanı Ercüment Özgür, isimlerinin değiştirilmesi yönünde ortak karar alınan sokaklara, katledilen Esra Yaşar ve Ayşe Selen Ayla'nın isimlerinin verilmesini uygun bulduklarını söyledi. Rapor, CHP ve AK Partili meclis üyelerinin desteğini alarak oy birliği ile geçti.

ÖLÜMLER BİZİ ÜZDÜ

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da ilçede yaşanan cinayetlerden büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Bu olaylar yaşanana kadar Balçova, suç oranları en düşük kentlerden birisi idi. Biz bugüne kadar daha çok yeşilimizle, eğitim düzeyimizle, temiz havamız ile ön plana çıkmıştık. İki ay önce birer gün arayla yaşadığımız bu üzücü olaylar bizim hiç istemediğimiz olaylardı. Hem bizim insan profilimize hem de buradaki dayanışmaya çok ters düştü. Yaşanan üzücü olayları yadırgadık ve üzüntü duyduk. Böylesi bir kararla, kızlarını kaybeden acılı ailelerin bir nebze de olsa acılarının hafifleyeceğini düşündük" dedi. Başkan Çalkaya, önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan sade bir törenle, iki genç kadının isimlerini taşıyan sokak tabelalarının asılacağını belirtti.Seri katil Hamdi Ari, son kurbanı travesti Mustafa Has'ı Konak Belediyesi sınırları içinde öldürmüştü.

Can ÖZLÜ/İZMİR, (DHA)