Onko-sav Çorum Şube Başkanı Tümtürk'ten Kanserli Hastalarla Kucaklaşın Çağrısı

Onko-sav Çorum Şube Başkanı Tümtürk'ten Kanserli Hastalarla Kucaklaşın Çağrısı

Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Savaşma Derneği (Onko-sav) Çorum Şube Başkanı Ayhanım Tümtürk, Gönüllü Üyeler Aradıklarını Belirterek, Dernek Olarak Amaçlarının Kanser Hastalarına Moral Desteği Vermek Olduğunu Söyledi.

Onko-sav Çorum Şube Başkanı Tümtürk'ten Kanserli Hastalarla Kucaklaşın Çağrısı

Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Savaşma Derneği (ONKO-SAV) Çorum Şube Başkanı Ayhanım Tümtürk, gönüllü üyeler aradıklarını belirterek, dernek olarak amaçlarının kanser hastalarına moral desteği vermek olduğunu söyledi.

'Bir hasta kurtarsak bu başarımızdır' diyen Ayhanım Tümtürk, "Çorumlu vatandaşlarımızdan gönüllü üyeler arıyoruz. Sizlerin hastalara vereceğiniz moral, her şeyden daha önemli. Derneğimizin amacı para kazanmak değil, kanser hastalarına hem maddi, hem manevi destek sağlamaktır. Gelin hastalarımızla kucaklaşalım, unutmayalım ki bir gün biz de bize destek olacak birine ihtiyaç duyabiliriz" dedi. Tümtürk, kanserden korkmamayı öğrenmemiz gerektiğini ifade ederek, "Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi. Sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de önemli halk sağlığı sorunudur" diye konuştu.

Tümtürk, ülkemizde 1970'li yıllarda sebebi bilinen ölümler arasında 4. sırada yer alan kanserin, son yıllarda kardiyovasküler sistem hastalıklarından sonra 2. sıraya yükseldiğine dikkat çekti. Sık görülen ve öldürücülüğü yüksek olan kanser konusunda toplumun dikkatini çekebilmek, toplumu erken tanı ve korunma yolları hakkında bilinçlendirmek ve böylelikle kanserin erken teşhisini sağlayarak yaşam süresini uzatmak ve daha da önemlisi kanserden korunmayı sağlamak amacıyla bir grup gönüllü öncülüğünde kısa bir süre önce Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Savaşma Derneği (ONKO-SAV) kurduklarını hatırlatan Tümtürk, her geçen gün üye sayısı artan derneğin önemli bir sivil toplum örgütü haline geldiğini ifade etti.

Derneğin amaçları hakkında da bilgi veren Tümtürk, "Derneğimizin kuruluş amaçlarını iki temel noktada toplayacak olursak, bunlar sosyal dayanışmanın sağlanması ve toplumsal bilinç düzeyinin yükseltilmesidir. Bu iki temel amaç ayrı ayrı ele alındığında toplumsal eğitime katkıda bulunacakları gibi birbirlerini tamamlayıcı ve etkinliklerini arttırıcı etkileri de olacaktır. Çalışmalarımızın toplamı toplumumuzun kanser konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik Toplumsal Kanser Eğitimi Projesi'ni oluşturmakladır" diye konuştu.

Maddi gücü yeterli olmayan kanser hastalarına destek için kermes düzenlediklerini de söyleyen ONKO-SAV Başkanı Dr. Ayhanım Tümtürk, derneğin, toplumu kanser konusunda bilgilendirmek, korunma ve erken tanı konularında bilinçlendirmek ve kanser hastalarının biraraya gelerek sorunlarını paylaştıkları bir ortam oluşturmak amacıyla kurulmuş sivil toplum kuruluşu olduğunu dile getirdi. "ONKO-SAV, yaşam ve ölüm arasındaki süreyi daha kısa algılayan insanlara, çok zamanları olduğunu duyurmayı amaçlıyor" diyen Tümtürk, derneğin en önemli amacının da kanser konusunda toplumda varolan önyargıların, bireysel düzeyde sağlıklı olarak yeniden oluşturulması olduğunu belirti.

Tümtürk, Gazi Caddesi üzerinde açtıkları kermesten elde edilen gelirin tamamının kanser hastalarına destek amacıyla kullanılacağını sözlerine ekledi.

(ES-BÖ-NÇ-Y)