Öncü Çocuklar ve Öncü Gençler Proje Yarışması Sonuçlandı

Öncü Çocuklar ve Öncü Gençler Proje Yarışması Sonuçlandı

Van'da İlköğretim Okulları ve Liseler Arasında Düzenlenen 'Öncü Çocuklar ve Öncü Gençler Proje Yarışması' Sonuçlanırken, Başvuran 465 Projeden 68'i Sergilenmeye Layık Görüldü.

Öncü Çocuklar ve Öncü Gençler Proje Yarışması Sonuçlandı

Van'da ilköğretim okulları ve liseler arasında düzenlenen 'Öncü Çocuklar ve Öncü Gençler Proje Yarışması' sonuçlanırken, başvuran 465 projeden 68'i sergilenmeye layık görüldü.

Van Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışma sonunda hazırlanan projelerden 68 tanesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Zahir Kandaşoğlu Sergi Salonu'nda sergilendi. Açılış kurdelasının Van Valisi Özdemir Çakacak, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez ve Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız tarafından kesilmesinin ardından proje hakkında bilgi veren Yıldız, sadece test çözen değil, düşünen, üreten, sorgulayan, ekip çalışmasını özümseyen bireyler yetiştirmek amacında olduklarını söyledi. Düzenledikleri proje kapsamında 39 ilköğretim okulundan 403, 13 liseden de 62 başvuru olduğunu anlatan Yıldız, "İlköğretimlerde 50 proje ve ortaöğretimlerde 18 olmak üzere 68 proje sergilenmeye layık görüldü. Bu projenin yürütülmesinde emeği geçen başta Şube Müdürümüz Nesim Alkan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Van Valisi Özdemir Çakacak da düşünen ve üreten bireyler yetiştirmenin çok önemli olduğunu belirterek böyle bir yarışmanın çok faydalı olduğunu söyledi. Yapılan konuşmanın ardından standları dolaşan Vali Çakacak, öğrencilerden bilgi aldı.

Van Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden Bahar Aksoy ve Berhiv Şilan Bilici'nin sosyal bilimler alanında hazırladıkları "Askıda Çorba-Askıda Ekmek" isimli projesi Öncü Çocuklar Projesi kapsamında birinciliğe layık görülürken, Milli Piyango Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hüsna Koyuncuoğlu'nun fen alanında hazırladığı "Dış Yüzey Panelli Güneş Enerjisi Sistemi Projesi" ise Öncü Gençler Proje yarışmasında birinci oldu. Yarışmada dereceye giren öğrencilere, Vali Çakacak, Mehmet Salih Kesmez ve Yahya Yıldız tarafından birer yarım altın verilirken, öğretmenlere ve okul idarecelerine de başarı belgesi verildi.

(SER-MET-Y)

08.06.2007 19:59 TSİ