Önce Minaresi Yapıldı Sonra Temeli Atıldı

Önce Minaresi Yapıldı Sonra Temeli Atıldı

Balıkesir'in Edremit İlçesinde, Önce Minaresi Yapılan Caminin Bugünde Yapılan Törenle Temeli Atıldı.

Önce Minaresi Yapıldı Sonra Temeli Atıldı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, önce minaresi yapılan caminin bugünde yapılan törenle temeli atıldı.

Kızılkeçili Köyüne bağlı Cemil Temel Mahallesi Mehmet Afif Caddesi'nde hazineye ait 2,5 dönümlük alana yapılan caminin temeli Belediye Başkanı Yunus Bozbey, İlçe Müftüsü Ramazan Tekin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle atıldı. Müftü Ramazan Tekin, insanların yaptıkları hayırlarla yaşabileceğini belirterek, "Yüz yıl önce, iki yüz yıl önce insanlar geldi geçtiler. Ama eser bırakanlar sadece hayırları ile anılıyorlar. Bu tarz hayırlara büyük önem verilmesi lazım" dedi.

Temel atma törenine Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, Edremit İlçe Müftüsü Ramazan Tekin, dernek üyeleri ve başkanları ile vatandaşlar katıldı. Okunan duanın ardından temelde kurban kesildi. Daha sonra Caminin temeline başkan Bozbey ve ilçe müftüsü Ramazan Tekin tarafından ilk çimento kürekle atıldı. Sezai Kısa ve Kemal Baltacı başkanlığında kurulan derneğin üyeleri, 350 kişi kapasiteli caminin bir an önce bitip ramazanda ibadete açılması için gece gündüz çalışmaların devam edeceğini bildiren Başkan Sezai Kısa , "2.5 dönüm arsa üzerine yapılan caminin temeli, bugün yapılan törenle atıldı. Minaresi ise yine hayırseverler tarafından 30 bin YTL'ye yaptırılarak temelden önce hizmete açıldı.

Camisi olmayan minareden beş vakit ezan okunuyordu. Ancak, temelini bugün attığımız bu camimizde inşallah önümüzdeki ramazan ayında namazda kılınacak. Dedi. Yunus Emre Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Baltacı ise "Birkaç arkadaş, mahallemizde cami eksikliği olduğunu düşünerek belediyeden yer istedik. Sağ olsun başkanımız bizi geri çevirmeyip bize burayı uygun gördüler. Diyanet İşleri Başkanlığı'yla istişare ederek cami yapımına başladık. İnşallah ramazan ayına kadarda camimiz bitmiş olacak. Ramazan ayında ilk teraviyi de camimizde kılmış olacağız. Camimizin altına çok amaçlı bir salon yapmayı da düşünüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."dedi.

Temel atma töreninden sonra gelen konuklara pilav ve ayran ikramı yapıldı. Yunus Emre Caminin minaresi geçtiğimiz aylarda hayırsever vatandaşlar tarafından temelinden önce yaptırılarak faaliyete geçirmişlerdi. Caminin minaresinden beş vakit ezan okunduğu öğrenildi.